Scania wprowadza 11-litrowy silnik o pięciu cylindrach – Super 11 o mocy do 430 KM

Powyżej: pięciocylindrowy ciągnik Scania 430R Super Highline

Bez żadnych większych zapowiedzi, Scania zaprezentowała dzisiaj wielką nowość. Jest to nowy silnik z popularnej serii Super, wyróżniający się naprawdę niespotykanymi parametrami.

Dotychczas pod oznaczeniem Super można było spodziewać się 13-litrowego diesla o rzędowym układzie oraz sześciu cylindrach. Można więc powiedzieć, że była to jednostka o parametrach zupełnie typowych dla ciężkich ciężarówek w Europie. Teraz rodzina Super ma natomiast wzbogacić się o nową, mniejszą wersję, przeznaczoną na przykład od przewozu lekkich ładunków, do prac miejskich lub międzymiastowe linie. Co natomiast najciekawsze, będzie to silnik o pojemności 11 litrów, rzędowy o… pięciu cylindrach!

Nowa jednostka, nazwana po prostu „Super 11”, będzie pierwszym pięciocylindrowym silnikiem o dwucyfrowej pojemności, który będzie można kupić na europejskim rynku ciężkich ciężarówek. Co więcej, będzie to oferta o tyle ciekawa, że najmocniejszy pięciocylindrowy wariant rozwinie osiągi porównywalne z wieloma silnikami sześciocylindrowymi. Będzie to 430 KM mocy maksymalnej oraz 2200 Nm momentu obrotowego. W ofercie będą też dwie słabsze wersje, rozwijające 390 KM (2000 Nm) lub 350 KM (1800 Nm).

Pod względem konstrukcyjnym Super 11 ma być w 85 procentach zgodny z większym Superem 13. Można więc powiedzieć, że zastosowano tutaj w większości dobrze znane już pomysły, takie jak między innymi pojedyncza głowica z dwoma wałkami. Warto też podkreślić, że choć 11-litrowa jednostka o pięciu cylindrach jest nowością, to sam układ typu R5 jest już w Scanii świetnie znany. Dotychczas wykorzystywano go w silnikach 9-litrowych, trafiających głównie do solówek, w tym pojazdów miejskich lub komunalnych.

Czym jeszcze będzie wyróżniał się Super 11? Wśród rozwiązań technicznych Scania wymienia między innymi zastosowanie wałków wyrównoważających, typowych dla jednostek o nieparzystej ilości cylindrów. Pozwoli to wyeliminować wibracje generowane przez układ napędowy Zastosowano też hamulec silnikowy o nazwie Variable Valve Brake, który pomimo stosunkowo małej pojemności skokowej wygeneruje do 344 kW mocy hamowania. To o zaledwie 10 kW mniej niż w jednostce Super 13. Poza tym szwedzki producent mówi o bardzo niskiej masie własnej, obniżonej o 85 kilogramów w stosunku do silnika Super 13. Pod względem zużycia paliwa wyliczono, że Super 11 będzie potrzebował o 7 procent mniej oleju napędowego niż dotychczasowe silniki 9-litrowe. Jak będzie ewentualna oszczędność w stosunku do silnika 13-litrowego, tego nie podano.

Scanie z silnikami Super 11 będzie można zamawiać od czerwca 2025 roku. Będą one dostępne zarówno w podwoziach pod zabudowy, jak i w ciągnikach siodłowych, w tym także w zestawieniu z pełnowymiarowymi kabinami sypialnymi. Sprzedaż rozpocznie się nie tylko w Europie, ale też na innych kontynentach, w związku z czym od razu przygotowano trzy warianty osprzętu: Euro 6, Euro 5 oraz Euro 4.