rekrutuj 40ton665
Opublikowane 15 Lipiec, 2016

Scania włączyła się do badań nad samochodami z autopilotem, fundowanych częściowo przez UE

scania_wywrotki_z_autopilotem_3

Scania poinformowała o dołączeniu się do projektu o nazwie ADAS&ME. W jego ramach Szwedzi będą uczestniczyli we współfinansowanych przez Unię Europejską badaniach nad autonomicznymi ciężarówkami. Łącznie Scania będzie tutaj miała aż 30 partnerów z 11 różnych krajów, w tym między innymi firmę Ford, zaś same prace mają rozpocząć się już we wrześniu, na terenie Szwecji. Główne założenia? Inżynierowie Scanii mają przede wszystkim pracować na dostosowaniem autopilotów oraz innych układ elektronicznych do zachowań obecnych kierowców, zaś efekty tych prac mają być zaprezentowane już w 2020 roku.

To kolejny krok firmy Scania do drodze do przygotowania w pełni zautomatyzowanych pojazdów. Nie tak dawno pisałem bowiem, że Szwedzi podłączyli się do super szybkiego internetu 5G, umożliwiającego wymianę danych między drogami a ciężarówkami, a także zaprezentowali wywrotki, które mogą operować po kopalni bez pomocy człowieka. O tych ostatnich pisałem w artykule Wywrotki z autopilotem także od firmy Scania – samojeżdżące, samokiprujące i jedynie doglądane z biura.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. rea napisał(a):

  Po zamachu w Nicei i po tym niemieckim pilocie który rozbił samolot, specjaliści przyspieszą prace nad kierowanymi przez komputer pojazdami.

  • Damian napisał(a):

   W USA(w sumie tylko tam to możliwe) jeden amigo poruszał się swoją Teslą na autopilocie. Wspaniała elektronika nie zauważyła naczepy ciężarówki i skończyła się wycieczka.

  • rea napisał(a):

   z teorii spiskowych: przewoźnicy podpuszczają desperatów do tego typu zamachów aby rządy państw na swój koszt opracowały auta które wszędzie będą poruszać się bez kierowcy. Po to tylko aby przedsiębiorstwa transportowe mogły zaoszczędzić na zatrudnianiu ludzi.

 2. TED napisał(a):

  Dlaczego Unia sponsoruje te badania ? i , że niby Polsce i innym biednym krają na tym zależy ?

 3. Tabor napisał(a):

  Brak kierowców w kabinach = niższe koszty dla dużych firm, a całe to gadanie o bezpieczeństwie itd itp (wypadek tesli w USA o którym kiedyś pisano na 40ton, więc jakie to bezpieczeństwo?) można włożyć między bajki. Tak jest, jak zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze.

 4. Damian napisał(a):

  Nie wierzę, że nie będzie można “włamać” się w elektronikę takiego pojazdu. Wtedy to nawet Muhammad czy inny Ahmed nie będzie potrzebny do przejechania się po bulwarze…

Odpowiedz