Scania: w naczepach robi się testy, ciężarówki wożą leki, a pracownicy budują respiratory

Powyższe zdjęcie pochodzi z artykułu z 2014 roku: Scania Euro 6 z przebiegiem 1,1 mln km – Szwedzi zakończyli trzyletni test przedprodukcyjnego egzemplarza

Im dłużej trwa pandemia, tym ciekawsze są informacje o tymczasowych przebranżowieniach wśród producentów samochodów. Szczególnie rozbudowany komunikat na ten temat wydała dzisiaj Scania, angażując się w medyczny transport, zarządzanie kryzysowe, testy na koronawirusa oraz produkcję respiratorów.

Szwedzki producent znany jest z utrzymywania własnej firmy transportowej, znanej pod nazwą Scania Transportlaboratorium. Jej ciężarówki przewożą podzespoły między fabrykami, co jest doskonałym sposobem na testy w codziennym użytku. Co więcej, są to też ciężarówki konkurencyjnych marek, co dostarcza dla inżynierów wiele istotnych informacji.

Powyżej: 31,5-metrowy zestaw Scania Transportlaboratorium

Teraz jednak fabryki są wstrzymane, a ciężarówki ze Scania Transport Laboratory mają inną pracę. Zwożą one do kraju materiały sanitarne, służące do walki z koronawirusem. Miejsce ciężarowych podzespołów zajęły więc maski, leki kombinezony, rękawiczki, czy środki dezynfekujące.

Scania dysponuje też dużą flotą naczep. Na co dzień służą one do celów transportowych lub demonstracyjnych. Teraz zaś przekształcono je w miejsca prowadzenia testów na koronawirusa, rozmieszczone w Sztokholmie i okolicach. Szwedzi wyszli przy tym z założenia, że testy lepiej prowadzić w odizolowanych miejscach, z dala od szpitali. W ten sposób ogranicza się bowiem ryzyko zarażenia.

Jeśli chodzi o pracowników firmy, to pomagają oni na trzy sposoby. Kierowcy ze Scania Transport Laboratory wykonują wspomniane przewozy. Pracowników fabryki oddelegowano do firmy wytwarzającej respiratory, natomiast 20 pracowników biurowych znalazło zatrudnienie w centrum zarządzania kryzysowego w Sztokholmie. Zajmują się tam oni przede wszystkim kwestiami logistycznymi i zakupowymi.