Scania świętuje 50-lecie działalności w Chinach, więc z tej okazji pooglądamy sobie kilka ciekawych zdjęć

Scania świętuje właśnie 50-lecie działalności na rynku chińskim, co już samo w sobie jest bardzo ciekawą sprawą. Jeszcze ciekawszy jest jednak zestaw historycznych zdjęć, które szwedzka marka opublikowała z tej nieprzeciętnej okazji. Zapraszam do oglądania!

Współpraca Scanii z Chinami zaczęła się w 1965 roku, kiedy chińskie ministerstwo leśnictwa postanowiło kupić dziesięć profesjonalnych samochodów ciężarowych do transportu drewna. Wybór padł tutaj właśnie na Scanię, oczywiście z uwagi na jej doświadczenie przez lata zdobywane w lasach Skandynawii. Szwedzi zaproponowali Chińczykom model LT76 6×4, zaś jeśli chodzi o jego konfigurację, to dobrano ją w bardzo prosty sposób, wybierając po prostu wszystko to co najmocniejsze i najbardziej profesjonalne. Dlaczego akurat tak? Pracownicy Scanii po prostu nie mieli pojęcia jakie konkretnie warunki panują w chińskich lasach, więc założyli najgorszy scenariusz. A poniżej można zobaczyć zdjęcie właśnie takiego modelu LT76 6×4, wykonane w Chinach dokładnie 50 lat temu.

65001-01

Konstrukcje do przewozu drewna szybko przypadły Chińczykom do gustu, gdyż były po prostu bardzo wytrzymałe i bez problemu odpalały w zimowych warunkach. Z czasem chiński rząd sięgnął więc po kolejne szwedzkie pojazdy, tym razem po wywrotki, które Chińczycy wykorzystali przy projektach realizowanych w Afryce. Tymczasem w 1972 roku na targach w Pekinie wystawiono model L140 z potężnym, 350-konnym silnikiem V8, czego zdjęcie czeka poniżej.

72001-002

W 1975 roku przyszedł czas na kolejne zamówienie dla chińskich lasów, opiewające na aż 500 maszyn. Tym razem wybrano model LT110 wyposażony w 11-litrowy silnik o wzdłużnym układzie cylindrów. Poniżej można zobaczyć cały rząd takich ciężarówek czekających na transport do Azji, których karoserie pokryto substancją zapobiegającą zardzewieniu przy kontakcie ze słoną wodą. Substancja ta ewidentnie sprawdziła się, bo na kolejnym zdjęciu stoi już taki model LT110 sfotografowany w Chinach współcześnie. Jak widać, 40-letnie doświadczenie wcale nie dyskwalifikuje modelu LT110 jako pojazdu do ciężkiej pracy.

scania_historia_50_lat_w_chinach_312419-033

Ostatnie zdjęcie pochodzi natomiast z Hongkongu, który do drugiej połowy lat 90-tych był pod władaniem brytyjskim. Również i tam, dosłownie rzut kamieniem od Chin, Scania znajdowała klientów na swoje samochody ciężarowe. Przykładem może być ten model 112, który pracował w latach 80-tych przy transporcie kontenerów. Co ciekawe, w Hongkongu nie brakowało też szwedzkich ciągników do przewozów bardziej długodystansowych, prowadzących oczywiście na teren samych Chin.

HII1239-01Źródło zdjęć: Scania