Scania świętuje 125-lecie istnienia i przygotowała listę 15 najważniejszych wydarzeń w całej swojej historii

1979100_599926676767506_678758886_o

Założona w 1891 roku firma Scania świętuje w tym roku swoje 125 urodziny. Z tego powodu szwedzki producent ciężarówek opublikował listę tak zwanych „kamieni milowych”, czyli kluczowych wydarzeń w historii całej marki. Jest to dokładnie piętnaście punktów dotyczących najpopularniejszych produktów, czy też decyzji mających ogromny wpływ na obecny kształt firmy. Co jednak ciekawe, na owej liście kompletnie zabrakło przejęcia przez koncern Volkswagen w 2014 roku, czyli wydarzenia, które obeszło się ogromnym echem w całym świecie motoryzacji. Dosyć jednak mojego komentarza, oto same „kamienie milowe”. A gdyby kogoś mocno zaciekawiły początki firmy Scania oraz jej konkurentów, to zapraszam jeszcze do mojego artykułu Historia „wielkiej siódemki”, czyli kiedy i jak poszczególni producenci ciężarówek rozpoczęli działalność

1891: W Södertälje zostaje założona firma Vabis, zajmująca się produkcją wagonów kolejowych. 20 lat później łączy się z firmą Scania z Malmö, która wytwarza m.in. rowery, samochody, ciężarówki. Tak powstaje Scania-Vabis.

1923: August Nilsson, konstruktor Scania-Vabis projektuje 4-cylindrowy, górnozaworowy silnik, którego moc i niezawodność zapewniają sukces ciężarówkom i autobusom firmy.

1936: Scania-Vabis opracowuje swój pierwszy silnik wysokoprężny, opisany z entuzjazmem przez dziennikarza prasy branżowej: „Ku mojemu zaskoczeniu, silnik był ledwie słyszalny. Wyraźnie odczułem natomiast efekt jego działania – autobus wystrzelił do przodu jak strzała.”

1961: Sukcesy, jakie odnosi Scania-Vabis w Brazylii skutkują uruchomieniem pierwszej fabryki poza granicami Szwecji. Nowy zakład w São Bernardo do Campo, niedaleko São Paulo produkuje ciężarówki, podwozia autobusowe oraz silniki przemysłowe i morskie.

1969: Narodziny legendy: Scania wprowadza nowy, turbodoładowany silnik V8 o pojemności 14 l i mocy 350 KM. W chwili prezentacji jest to najmocniejsza ciężarówka w Europie. Nowy silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym dostępnym już przy niskiej prędkości obrotowej.

1980: Scania przedstawia serię 2, pierwszą gamę modułowych pojazdów użytkowych.

1988: Debiutuje seria 3 i rok później otrzymuje nagrodę International Truck of the Year. Rozwój konstrukcji modułowej sprawia, że możliwa staje się produkcja pojazdów ściśle dopasowanych do wymagań nabywcy.

1995: Pojawia się seria 4, która w następnym roku zostaje wyróżniona tytułem International Truck of the Year.

2000: Z linii montażowej zjeżdża milionowy pojazd Scania.

2003: Rusza pierwsza edycja konkursu Young European Truck Driver. Od tamtej pory w ramach Konkursu Kierowców Scania organizowanego na całym świecie, wielu młodych profesjonalistów sięgnęło po tytuł mistrza kierownicy.

2009: Debiutuje autokar Scania Touring produkowany we współpracy z chińską firmą Higer. Scania i Higer łączą siły, aby wspólnie wytwarzać autobusy sprzedawane na całym świecie, co stanowi pionierski krok w doskonaleniu metod produkcji.

2010: Najnowszy silnik Scania V8 osiąga moc 730 KM, stając się najmocniejszą na świecie jednostką napędową, stosowaną w ciężarówkach. Wysokim osiągom towarzyszy niski poziom zużycia paliwa.

2011: Scania wprowadza silnik Euro 6, dwa lata przed wejściem w życie nowej normy emisji spalin.

2013: Pojawia się nowa Scania Streamline przeznaczona dla transportu długodystansowego.

2015: Scania wyprodukowała 150 000 ciężarówek wyposażonych w system telematyczny.