Scania skopiowała rozwiązania Volvo Trucks? Prawnicy twierdzą, że pozew pozbawiony jest podstaw

W nawiązaniu do tekstu:

Volvo Trucks oskarża Scanię o naruszenie patentu – sprawa dotyczy skrzyni biegów z systemem Eco-roll

Scania oficjalnie odpowiedziała na zarzuty Volvo Trucks w zakresie naruszenia patentu. Zdaniem reprezentujących firmę prawników, pozew wytoczony przez konkurencję całkowicie pozbawiony jest podstaw.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy systemu Eco-Roll, odpowiedzialnego za automatyczne przechodzenie na bieg neutralny w czasie toczenia. Zdaniem Volvo Trucks, konstruując to urządzenie, Scania miała wykorzystać między innymi opatentowane rozwiązania z volvowskiego systemu I-Roll. W ten sposób miało więc dojść do złamania prawa patentowego, za które Volvo Trucks oczekuje wielomilionowej rekompensaty.

Volvo Trucks złożyło swój pozew w listopadzie ubiegłego roku. Jak jednak twierdzą reprezentujący Scanię prawnicy, konkurencja nie zdołała wykazać, że prawo patentowe zostało naruszone. Sam pozew ma zabierać braki i niedopowiedzenia, a roszczeń nie można uznać za uzasadnione.

Prawnicy zwracają tez uwagę na przeszłość sprawy. Scania wprowadziła system Eco-Roll w połowie 2014 roku, natomiast dwa lata później Volvo Trucks wyszło z pierwszymi roszczeniami. Scania zupełnie je wówczas odrzuciła, twierdząc, że konkurencja nie wykazała dowodów na naruszenie prawa patentowego.

Opinia ta utrzymuje się w firmie do dzisiaj. Scania nie znajduje w układzie Eco-Roll żadnych specjalnych rozwiązań, na które patent posiada Volvo Trucks. Do tego stopnia, że firma oficjalnie poprosiła konkurenta o wskazanie elementów, które świadczą o złamaniu prawa. Prośba ta miała zostać przekazana jeszcze w ostatnich dniach grudnia.

Poza tym wszystkim, prawnicy Scanii powołują się na nowatorski charakter swojego klienta. Scania miała złożyć w ostatnich latach więcej zgłoszeń patentowych, niż jakakolwiek inna szwedzka firma. Ma to być dowód na to, że kopiowanie patentów Volvo Trucks nie było inżynierom w żaden sposób potrzebne.