Scania serii 1 za 15 tys. złotych, w polskim ogłoszeniu – ciekawa okazja na zakup klasyka

Ogłoszenie sprzedaży dostępne jest na Facebooku, na platformie Marketplace. Przejdzie do niego pod tym linkiem.

Ponad 40-letnia Scania, dostępna w Polsce, za niewielką cenę, to rzecz naprawdę godna uwagi. Takie oferty nie zdarzają się często i może to być doskonała okazja, by wejść w posiadanie własnego klasyka.

Sprzedawany w Grodzisku Mazowieckim pojazd to Scania serii 1, a więc model pochodzący z lat 1974-1981. Konkretnie jest to wariant 81, stosowany głównie w transporcie lokalnym i wyposażony w silnik o pojemności 8 litrów. Jednostka ta miała sześć cylindrów i zwykle występowała w wersji 205-konnej. Prawdopodobnie z takim też wariantem mamy do czynienia w ogłoszeniu. Poza tym ciężarówka ma też dzienną kabinę, stosunkowo krótką ramę oraz samowyładowczą zabudowę.

Dwa dodatkowe zdjęcia z ogłoszenia:

Oczywiście można narzekać, że nie jest to typowa wersja do transportu długodystansowego, z kabiną sypialną oraz 11- lub 14-litrowym silnikiem. Niemniej wersja 81 to nadal bardzo ciekawy materiał na zabytek. Kabiny wersji lokalnych oraz długodystansowych były bowiem bardzo do siebie podobne, miejsce pracy jest po prostu identyczne i tym samym auto świetnie oddaje klimat Scanii z lat 70-tych. A cena naprawdę wiele przy tym rekompensuje. Za omawianą „jedynkę” ktoś oczekuje tylko 15 tys. złotych, określając pojazd w pełni sprawnym.

Swoją drogą, to wręcz zaskakujące, że taka Scania zachowała się w Polsce, na czarnych rejestracjach i w oryginalnym stanie wizualnym. Seria 1 nigdy nie cieszyła się u nas większą popularnością, a już tym bardziej lokalny wariant 81. Za to na Zachodzie oraz w Skandynawii jest to już popularny i bardzo ceniony klasyk. Tym bardziej, że to właśnie od serii 1 wielu brytyjskich, niderlandzkich lub belgijskich przewoźników rozpoczynało swoją przygodę z tą marką.

Scania 81 w okresie świetności:

Scania 81 jako ciągnik siodłowy:

Ośmiocylindrowy wariant 141 w wersji dalekobieżnej:

Wnętrze wersji dalekobieżnej: