Scania S580 z rozciąganą… przyczepą – ciężki żuraw i zestaw do ciężkiego transportu

Powyżej możecie uruchomić pokaz zdjęć pojazdu.

Do ciężarówek z rozciąganymi naczepami wszyscy już się chyba przyzwyczaili. Tutaj mamy jednak rozciąganą przyczepę, a to już widok nieporównywalnie rzadszy. Można by się nawet zastanawiać do czego taką przyczepę będzie można wykorzystać. W końcu standardowe wymiary pojazdu można przekroczyć tylko z pojedynczym, niepodzielnym ładunkiem.

Tak nietypowa ciężarówka trafiła do belgijskiej firmy MCT Craning. Przedsiębiorstwo zajmuje się między innymi wynajmem żurawi samobieżnych, a także transportem maszyn przemysłowych. Nowy zestaw ma zaś służyć do obu tych zadań jednocześnie, dzięki żurawiowi marki Fassi oraz dużym możliwościom transportowym.

Żuraw to model F1150 o maksymalnym udźwigu 115 tonometrów. Konstrukcja otrzymała dokładane ramię fly-jib i dzięki temu oferuje aż 37 metrów operacyjnego zasięgu. Jeśli natomiast chodzi o możliwości przewozowe, to mamy tutaj 580-konną Scanię serii S, stojącą na podwoziu 8×4 i wyposażoną w uniwersalną platformę. Z tyłu jedzie też przyczepa włoskiej marki FGM, którą w razie potrzeby można rozciągnąć na dodatkowe trzy metry.

Wszystko wygląda imponująco, a przy tym po prostu atrakcyjnie. Za kabiną umieszczono wieżę z miejscem na dodatkowe wyposażenie, wspomniana przyczepa posiada układ podnoszenia ostatniej osi, a Scania wyposażona jest w największą kabinę w gamie. Na dachu kabiny zainstalowano trzy dalekosiężne belki LED, na osłonie przeciwsłonecznej pojawiła się narożnikowa kamera, a na całym podwoziu można zobaczyć aluminiowe felgi.