Scania R900 Kivara, osiągająca od 900 do 1400 KM – unikalny pojazd dla przewoźnika z Południowej Afryki

Mało kto by się spodziewał, że jedna z najbardziej ekstremalnie zmodyfikowanych ciężarówek marki Scania powstanie na kontynencie afrykańskim. Tak się jednak stało, za sprawą zamówienia dla południowoafrykańskiej firmy transportowej Time-Link Cargo.

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia tego przewoźnika. Time-Link Cargo ma swoją siedzibę w Kapsztadzie i szczyci się największą flotą Scanii V8 w całym RPA. Dotychczas firmową maskotą był model R730 w limitowanej wersji „Blue Stream”, wyprodukowanej tylko w 100 egzemplarzach. Niedawno natomiast zrodził się pomysł, żeby kupić pojazd jeszcze bardziej wyjątkowy. Nie miała to już być ciężarówka do zwykłej, codziennej pracy, a samochód po prostu służący do zabawy.

Przygotowania takiej ciężarówki podjął się natomiast warsztat Bayside Truck and Trailer Solutions, również ulokowany w Kapsztadzie. Na co dzień zajmuje się on przede wszystkim modyfikacją układów wydechowych, czy montażem ochronnych orurowań. Time-Link Cargo jest przy tym stałym klientem, chętnie wzbogacając swoje pojazdy o takie dodatki. I właśnie dla tego stałego klienta przygotowano kompleksowo zmodyfikowaną ciężarówkę o nazwie R900 Kivara.

Zbudowanie tego pojazdu pochłonęło abstrakcyjną kwotę 300 tysięcy dolarów. Jeszcze bardziej abstrakcyjna jest jednak moc ośmiocylindrowego silnika, wynosząca od 900 do 1400 KM. Ta pierwsza wartość to osiągi standardowe. Drugą można natomiast uzyskać poprzez podpięcie wtrysku podtlenku azotu (popularnego nitro), łącząc to z innym programem silnikowego komputera. Zresztą, jak widać na zdjęciach, pojazd już takich wtrysk podtlenku azotu otrzymał.

Bayside Truck and Trailer Solutions tłumaczy, że 15,6-litrowy silnik został zmodyfikowany między innymi przy użyciu elementów stosowanych w łodziach. Miałoby to sens, jako że scaniowskie silniki V8 powszechnie występują w jednostkach pływających, występując także w fabrycznych wariantach o mocy 1000 KM. Ponadto łodzie z ośmiocylindrowymi silnikami Scanii są w RPA stosunkowo popularne.

Bardzo mocny silnik to jednak nie wszystko. Poza nim przygotowano także inny wygląd zewnętrzny oraz poważnie zmodyfikowane wnętrze. Dla przykładu, Scania R900 Kivara wykorzystuje przednie reflektory z autokaru Scania Touring. Zamiast kabiny sypialnej mamy jeden wielki zestaw głośników, rozłożonych w kształcie litery V8. Są też zupełnie inne osłony boczne, niewielkie spojlery zamiast siodła, czy układ wydechowy wyprowadzony nad ramą.

Filmowa prezentacja opisywanego pojazdu:

Część pozostałej floty Time-Link Cargo:

Wspomniany egzemplarz w wersji „Blue Stream”: