Zdjęcia: Bruce Wilson
Gdyby mieć wskazać najbardziej zaskakujący projekt ostatnich lat, tutaj mielibyśmy naprawdę mocnego kandydata. Oto bowiem przed nami stoi Scania R770 na rejestracjach ze stanu Tennessee, zmodyfikowana w Stanach Zjednoczonych przez holenderskich i fińskich specjalistów, by następnie udać się na amerykańskie zloty ciężarówek.
Wszystko odnosi się do przedsięwzięcia, które zapoczątkowano jeszcze w ubiegłym roku. Scania podjęła wówczas oficjalną współpracę z amerykańskim youtuberem Brucem Wilsonem, znanym z zamiłowania do szwedzkich ciężarówek. W ramach tego porozumienia do Stanów Zjednoczonych wysłano fabrycznie nowy ciągnik siodłowy Scania R770 z przedłużoną kabiną CR23N, a Wilson ma zająć się promowaniem tego pojazdu w amerykańskiej branży, zebrać uwagi od lokalnych kierowców i przeprowadzić szereg testów w realiach tamtejszego transportu. Można więc powiedzieć, że to takie „badanie gruntu” pod ewentualny powrót Scanii do Stanów Zjednoczonych.
Jednym z elementów całego przedsięwzięcia ma być wystawienie Scanii na największej amerykańskiej wystawie samochodów ciężarowych, znanej jako Mid-America Trucking Show. Każdego roku zbierają się tam ogromne ilość tuningowych projektów, a podczas tegorocznej edycji niebieska R-ka ma zaparkować wśród nich. Dlatego Bruce Wilson zdecydował się na poddanie pojazdu pewnym modyfikacjom, pokazując przy okazji Amerykanom jak może wyglądać europejski tuning. W tym ostatnim celu do Ameryki ściągnięto przedstawicieli dwóch firm z naszego kontynentu: fińskiego warsztatu oklejającego Santala Print i holenderskiego sklepu z akcesoriami do ciężarówek Go-in-Style. Wspólnie z amerykańskim warsztatem Iowa Customs doprowadziły one Scanię do stanu widocznego na zdjęciach.
Bez dodatków, już z oklejeniem:
Z dodatkami, w zbliżeniu na detale:
Demonstracyjny ciągnik otrzymał między innymi specjalnie zaprojektowane oklejenie, na którym scaniowski gryf połączył się z amerykańską flagą. Do tego doszło połączenie europejskich dodatków oświetleniowych z amerykańskimi, przewidujące takie elementy, jak nasze „cytrynki” pod zderzak i wymagane w Ameryce pięć świateł obrysowych na dachu. W tamtejszych przepisach oznacza to pojazd o rozstawie kół szerszym niż 2 metry. Można też zauważyć nakładki zawężające reflektory, powiększoną osłonę przeciwsłoneczną, spojler pod zderzak, nakładki na „poliki” oraz olbrzymi zestaw trąb pneumatycznych. Z tyłu pojawił się natomiast dodatek typowo amerykański, w postaci tablicy na przyłącza z okrągłymi, czerwonymi światłami, mogącymi służyć w USA także jako czerwone kierunkowskazy.
Projekt realizowany z Brucem Wilsonem ma potrwać nawet trzy lata, więc zapewne wiele się tutaj jeszcze wydarzy. Więcej na ten temat: Scania wysyła oficjalne „demo” do USA: 770-konne V8, dłuższa sypialnia i niższy dach. Dla niezorientowanych przypomnę, że Scania miała krótki epizod oferowania swoich ciężarówek na amerykańskim rynku, przypadający na okres 1985-1992. Więcej na ten temat: Dziewięć amerykańskich ciężarówek marki Scania – kto je kupował i do jakiej pracy? Jeśli natomiast chodzi o samo Mid-America Trucking Show oraz prezentowane tam projekty tuningowe, to zachęcam do zapoznania się z moją filmową i zdjęciową relacją z tego wydarzenia, z edycji 2022. Całość znajdziecie tutaj: Amerykański tuning ciężarówek w najlepszym wydaniu – relacja ze słynnego zlotu
Poglądowy widok na Mid-America Trucking Show 2022: