Scania R520 6×2 ze zbiornikami na 890 litrów, czyli jak odpowiednio poprzestawiać osprzęt na ramie

Na zdjęciu pod tytułem widać żółte rejestracje, więc część z Was już się zapewne domyśla o czym będzie ten tekst. Czas oczywiście na kolejną prezentację bardzo pomysłowej konfiguracji rodem z Holandii.

Są takie dziedziny transportu, a przede wszystkim takie kraje, gdzie kupowanie ciągników siodłowych o układzie osi 6×2 jest jak najbardziej wskazane. W Polsce tego typu pojazdami jeżdżą na przykład przewoźnicy transportujący kontenery morskie, przy których zestaw z 3-osiowym ciągnikiem może ważyć maksymalnie 44 tony. Jest to też dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, których ciężarówki regularnie jeżdżą nieco przeładowane (kolejny przykład z kontenerami morskimi), bo dzięki dodatkowej osi można co prawda przekroczyć dopuszczalne DMC, lecz spełnić przynajmniej normy dotyczące dopuszczalnych nacisków na osie. To zaś oznacza niższą karę w przypadku przyłapania przez ITD. Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że ciągniki 6×2 pozostają w Polsce rzeczą raczej niespotykaną, bo mają sens w oczach tylko niewielkiej grupy przewoźników, zaś wadami okazują się m.in. wyższa masa własna oraz ograniczona wielkość zbiorników paliwa.

Inaczej jest na przykład w Wielkiej Brytanii, czy Holandii, gdzie z 3-osiowym ciągnikiem siodłowym zestaw może ważyć odpowiednio 44 lub 50 ton. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwo Vlastuin Transport B.V. z holenderskiej miejscowości Renswoude na swojego nowego konia pociągowego wybrało więc Scanię R520 właśnie z układem osi 6×2. Wyposażony w skrętną, pchaną oś pojazd nie jest jednak typowym „pusherem”, gdyż wyróżnia się jedną bardzo ciekawą rzeczą- obecność trzech osi oraz osprzętu związanego ze spełnianiem normy Euro 6 poszła w parze ze zbiornikami na paliwo mieszczącymi aż 890 litrów! Jak to jest możliwe? Oczywiście trzeba było trochę pokombinować – zbiornik AdBlue został przeniesiony na środek pojazdu, między podłużnice ramy, co już zwolniło sporo miejsca. Do tego doszło przeniesienie na tył ramy akumulatorów w specjalnej skrzynce, zaś część środkowego nadkola została zastąpiona przez odpowiednie wyprofilowanie zbiorników paliwa. I tak powstał trzyosiowy pojazd Euro 6, który pod względem pojemności zbiorników paliwa można porównać do popularnych konstrukcji 4×2.

scania_r520_6x2_zbiornik_890_litrow_1

scania_r520_6x2_zbiornik_890_litrow

Zdjęcia: Scania Nederland Regio Oost (Facebook)