Scania R440 Highline z przedłużoną kabiną, czyli bardzo wygodna laweta do przewozu zabytków

Transport samochodów nieodłącznie kojarzy się z bardzo ciasnymi kabinami. Tym większe wrażenie robi więc autolaweta, którą przygotowuje się właśnie w Brazylii.

Brazylijski „Longline” powstał na bazie fabrycznie nowej Scanii R440. Samochód ten jest autem poprzedniej generacji, typu Streamline, gdyż nowa seria R nie trafiła jeszcze w Brazylii do sprzedaży. Ciekawostką jest też fakt, że mamy tutaj do czynienia z kabiną przedłużoną, ale jedynie średnio wysoką. Również i to wynika jednak z brazylijskiej specyfiki rynku. Scanie serii R z kabinami typu Topline praktycznie tam nie występują i wydaje mi się, że dostaniemy je jedynie na specjalne zamówienie.

Wracając natomiast do kwestii przewozu samochodów. Opisywany pojazd to krótka, dwuosiowa solówka, mająca pracować przy przewozie samochodów zabytkowych. Scania jest przy tym własnością firmy, która zajmuje się na co dzień klasykami. Można więc powiedzieć, że pojazd będzie wykonywał przewozy na potrzeby własne, co też tłumaczy tak bogatą konfigurację.

A co z wnętrzem? To nadal nie jest jeszcze gotowe, a więc jego zdjęcia nie zostały opublikowane. Na jednej z brazylijskich stron na Instagramie widziałem jednak fotografię z prowadzonych prac i dało się tam zobaczyć… najprawdziwszą toaletę! Pozostaje jednak pytanie, czy na pewno była to fotografia z tego konkretnego pojazdu. Uprzedzając też pytania – spędziłem dzisiaj godzinę na próbie znalezienia tego zdjęcia, ale niestety nigdzie nie mogę na nie trafić.