Scania R420 „Tajfun III” w szeregach polskiej policji – podwozie 6×6 z pługiem i dwoma działkami wodnymi

tajfun_iii_scania_r420_2

Już wkrótce 11 listopada. Istnieje więc spora szansa, że w akcji będzie można zobaczyć bardzo ciekawą, policyjną Scanię R420. Samochód ten nosi oznaczenie Tajfun III, został zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek i służy policjantom jako nośnik armatki wodnej.

Tajfun III to najnowszy pojazd tego typu, jaki znajdziemy w szeregach polskiej policji. Występuje on w większej ilości egzemplarzy, będąc na wyposażeniu oddziałów prewencyjnych policji (OPP) z między innymi Katowic, Gdańska, Poznania, Łodzi oraz Warszawy. Podstawowym elementem wyposażenia są tutaj dwa działka wodne – jedno zamontowane na dachu pojazdu, mające dyszę o średnicy 35 mm, a także drugie, 20-milimetrowe, umieszczone przed kabiną. Wszystko to podłączone jest do pompy, która przy ciśnieniu 15 barów wypompuje nawet 4100 litrów wody na minutę. Będzie to 3100 oraz 1000 litrów przez odpowiednio działko górne oraz dolne.

Tajfun III obok Tajfuna II na bazie Renault Kerax (zdjęcie: Truck-Spotters.eu)

tajfun_iii_scania_r420_1

Zapas wody dla obu armatek mieści się w 9000-litrowym zbiorniku, umieszczonym w tylnej części nadwozia. Przed tym zbiornikiem znajduje się zaś opancerzona kabina, wyposażone w kuloodporne szyby oraz system hermetycznego zamykania. Ewentualne przeszkody przepchnie umieszczony przed zderzakiem pług, o trakcję w każdych warunkach zadba napęd o układzie 6×6, a do tego wokół pojazdu rozmieszczono 13 zraszaczy, mających chronić pojazd przed pożarem. Sam 420-konny silnik też ma co tutaj robić, jako że masa własna Tajfuna III to około 30 ton.

A co ciekawego znajdziemy w kabinie? Pod opancerzeniem ukryta jest świetnie znana kabina serii R, z miejscem pracy kierowcy identycznym jak w przypadku samochodów cywilnych. Kiedy jednak zajrzymy na stronę pasażera, zauważymy tam cały zestaw specjalistycznych elementów. To właśnie pasażer steruje bowiem zabudową, uruchamiając armatki wodne, czy też opuszczając pług.

Zdjęcie wnętrza zobaczycie TUTAJ, na łamach serwisu Czerwonesamochody.com.

tajfun_iii_scania_r420_3