Scania postawi w Chinach zupełnie własną fabrykę ciężarówek, chcąc konkurować z lokalnymi producentami

O Scaniach dla chińskich odbiorców pisałem poniżej:

Ta Scania w 1968 roku została zamówiona przez władze Chin, by przez kilka lat pracować w Afryce

W Chinach nawet ciężarówki są bardziej pracowite, czyli 10-letnia Scania 114G z 3 milionami przebiegu

Chiński test ciągnika siodłowego, czyli przez góry Scanią R560 6×4 w szerokim, 42-tonowym zestawie


Scania przymierza się do wielkiej ekspansji na chiński rynek. Korzystając ze zmiany przepisów, Szwedzi chcą otworzyć w Chinach zupełnie własną fabrykę, mogącą wytwarzać także samochody nowej generacji.

Trzeba tutaj wyjaśnić, że ciężarówki i autobusy marki Scania znane są w Chinach już od kilkudziesięciu lat. Od lat są one też w Chinach wytwarzane, choć odbywa się to wyłącznie przy współpracy z chińskimi firmami produkcyjnymi. Taki układ był dotychczas konieczny, gdyż zagraniczna firma motoryzacyjna po prostu nie mogła założyć w Chinach  własnej fabryki. Zakazywało tego lokalne prawo.

Teraz jednak chińskie przepisy dotyczące własności fabryk uległy zmianie i Scania zamierza czym prędzej z tego skorzystać. Już na przełomie 2018 i 2019 roku w Chinach ma działać własny zakład firmy, dostarczający ciężarówki na chiński rynek. Dzięki lokalnej produkcji, dokonywanej we własnym zakresie, koszty wytworzenia będą oczywiście niższe. To natomiast pozwoli nawiązać konkurencję z ciężarówkami marek lokalnych.