Scania P500 10×4 z kołobrzeskiej firmy Hydrobud – to pompa do betonu z koreańską zabudową

W związku z okresem wakacyjnym, wielu z Was może w najbliższym czasie odwiedzić okolice Kołobrzegu. Jeśli zaś będziecie mieli szczęście, spotkacie tam Scanię w wyjątkowo ciekawej konfiguracji. Będzie to nowy egzemplarz modelu P500 XT, skonfigurowany w układzie 10×4.

Tę imponującą ciężarówkę, sfotografowaną przez Czytelnika Rafała, sprawił sobie Kombinat Budowlany Hydrobud z Kołobrzegu. A właściwie nie powinienem był pisać „ciężarówkę”, lecz „pojazd specjalny”, jako że mowa tutaj o pompie do betonu. Jest to też pojazd ponadnormatywny, prawdopodobnie liczący około 14 metrów długości. By więc jeździć nim po drogach publicznych, konieczne jest zezwolenie niczym na typowy „gabaryt”.

Jakiś czas temu wspominałem, że rynek pomp do betonu zdominowany jest przez firmy chińskie. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z pompą południowokoreańską, wyprodukowaną przez firmę Junjin. Jest to model JXRZ57-5.18HP, wyposażony w pięcioczęściowe ramię. Dwie z tych części liczą powyżej 11 metrów długości, a to najlepiej mówi o rozmiarach całego pojazdu.

Po rozłożeniu, opisywane ramię tworzy zasięg 56,2 lub 51,2 metra, odpowiednio w pionie oraz poziomie. Jakie natomiast są potencjalne możliwości ustawiania tego ramienia i jak konkretnie wypadnie przy tym zasięg, możecie zobaczyć na poniższym wykresie. Prezentuje on właśnie model JXRZ57-5.18HP.