Scania P370 jako policyjny radiowóz i pięcioosiowa Scania P500 do kontroli mostów

Czeskie przedstawicielstwo marki Scania ma w tym roku szczęście do sprzedaży ciekawych pojazdów. Na drogi wyjechały dwa bardzo specjalistyczne egzemplarze serii P, z których pierwszy jest w pełni oznakowanym, uprzywilejowanym radiowozem, a drugi stoi na aż pięciu osiach i będzie służył do naprawy mostów.

Radiowóz trafił do policjantów z Pragi, w kwietniu bieżącego roku. Jest to specjalistyczna ciężarówka służąca do przewozu służbowych koni. W zabudowie może ona zmieścić sześć takich zwierząt, natomiast kabina oferuje miejsce dla siedmiu funkcjonariuszy. Jest też oczywiście przestrzeń na dodatkowe wyposażenie, jak na przykład tylny bagażnik przeznaczony na siodła.

Bazowym pojazdem jest tutaj Scania P370, wyposażona w najsłabszy wariant dużego, 13-litrowego silnika. Na tym zamontowano załogową kabinę oznaczeniu CP31N, z dwoma rzędami siedzeń ustawionymi w kierunku jazdy oraz dwoma dodatkowymi fotelami o ustawieniu przeciwnym. Jest też system monitoringu, pozwalający obserwować konie w czasie jazdy, a także układ kamer dający widok z „lotu ptaka”, osłony na reflektorach i lusterkach oraz pełne oświetlenie pojazdu uprzywilejowanego.

Drugi ciekawy przypadek, przekazany na początku lata, to Scania P500 dla prywatnej firmy Podmostovky. Przedsiębiorstwo to zajmuje się pracami przy mostach, w tym szeroko rozumianymi naprawami oraz kontrolami technicznymi. A ta konkretna ciężarówka, stojąca na imponującym podwoziu z pięcioma osiami, ma umożliwić obsługę absolutnie każdego mostu drogowego, który znajduje się obecnie w Czechach.

Do wykonania tej pracy konieczna była zabudowa specjalistycznej marki Moog, model MBI 140. Nadwozie to składa się z hydraulicznie podwieszanego podestu, wystawianego poza krawędź mostu lub nawet wsuwanego pod jezdnię. Z tego też powodu ciężarówka otrzymała najniższą kabinę sypialną z gamy, zwykle spotykaną w autotransporterach. Jej dach jest całkowicie płaski, by stworzyć miejsce dla złożonego ramienia.

Film ze Scanią P370:

Film ze Scanią P500: