Scania P320 4×4 XT dla polskiego pogotowia gazowego, gotowa w ciężki teren

Wygląda niczym wóz strażacki, otrzymała podwozie w układzie 4×4, ma wszelkie cechy pojazdu uprzywilejowanego, a przy tym jest… niebieska – widząc taką ciężarówkę, wiele osób może zastanawiać się nad jej przeznaczeniem. Śpieszę więc z wyjaśnieniem, że jest to ciężarówka tak zwanego „pogotowia gazowego”, należąca do państwowej spółki.

Bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne przygotowała ten pojazd dla przedsiębiorstwa Gaz-System. Jest to spółka założona przez PGNiG i odpowiedzialna za utrzymanie sieci przesyłu gazu, włącznie z międzynarodowymi rurociągami oraz nadmorskim terminalem LNG. Dlatego też wozy serwisowe Gaz-Systemu muszą być gotowe do walki z sytuacjami kryzysowymi, posiadając kompleksowe wyposażenie, wysoką mobilność w terenie oraz niebieskie sygnał uprzywilejowania.

Jako bazę dla tego projektu wybrano Scanię P320 XT, wyposażoną w 9-litrowy silnik o mocy 320 KM, napęd 4×4, zautomatyzowaną skrzynię biegów oraz dzienną kabinę o dodatkowej przestrzeni za fotelami. Obie osie otrzymały zwieszenie na resorach, wszystkie hamulce mają charakter bębnowy, metalowy zderzak zwieńczono 13,5-tonową wyciągarką, a o dalsze zwiększenie możliwości dbają blokady mechanizmów różnicowych na osiach oraz między nimi. Poza tym zastosowano opcjonalne, pojedyncze ogumienie z terenowym bieżnikiem, na wszystkich czterech kołach mające rozmiar 445/65 R22.5. To ostatnie rozwiązanie zwiększyło uniwersalność koła zapasowego, przewożonego na dachu zabudowy i opuszczanego niewielkim, demontowalnym żurawiem.

Kontynuację terenowego przygotowania znajdziemy także w zabudowie, umieszczonej na ramie pośredniej, by dzięki temu lepiej znosić jazdę „w wykrzyżu”. Na tej ramie firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne umieściła kontener ze spawanej stali nierdzewnej, otoczony poszyciem z aluminium. Podobnie jak w wozach strażackich, nadwozie to podzielono na schowki z opuszczanymi roletami, mające układ 4+4+1. Inaczej jednak niż w straży, centralnego miejsca nie zajmuje tutaj zbiornik na wodę, lecz agregat prądotwórczy Green Power GP33 S/D-A 30kVA, z silnikiem o mocy 42 KM oraz 235-litrowym zbiornikiem paliwa. Agregat ten został umieszczony tuż nad tylną osią ciężarówki, w trosce o odpowiednie rozłożenie nacisków. Jego głównym zadaniem będzie zasilanie innych elementów wyposażenia, takich jak na przykład narzędzia ręczne, spawarki lub maszt oświetleniowy.