Scania Longline jako pojazd specjalistyczny: siodło, sprzęg, wyciągarka, hydraulika itp.

Scania z przedłużoną kabiną sypialną, popularnie nazywaną „Longline”, to niewątpliwie nie jest pojazd, którego spodziewalibyśmy się w roli ciężarówki specjalistycznej. W końcu wydłużenie nadwozia znacząco ogranicza użyteczność całej konstrukcji. Dlatego za olbrzymią ciekawostkę można uznać egzemplarz, który trafił w ostatnich dniach do firmy Müller European Truck & Trailercare.

To holenderskie przedsiębiorstwo specjalizuje się w szeroko rozumianych naprawach oraz serwisowaniu samochodów ciężarowych. Elementem tych usług jest także własny transport, umożliwiający na przykład odbiór niesprawnych pojazdów, realizowany również na trasach dalekodystansowych. To właśnie do tego zadania ma być wykorzystywana Scania S650 z 2018 roku, wyposażona w nadwozie niefabrycznie wydłużone o 100 centymetrów, a teraz też specjalnie dostosowana do potrzeb Müller European Truck & Trailercare, czym zajął słynny tuningowy warsztat Vlastuin Truckopbouw.

Poza wspomnianą kabiną, która zapewni kierowcy olbrzymi komfort w trasie, mamy tutaj szereg modyfikacji o roboczym charakterze. Zacząć można od tego, że Scania otrzymała zarówno siodło do naczep, jak i sprzęg do przyczep, a nawet wyposażono ją w pompę hydrauliczną. Dzięki temu ciągnik będzie mógł podpinać pełen przekrój pojazdów: od krótkich naczep jednoosiowych do przewozu uszkodzonych ciągników, przez różnego rodzaju przyczepy, aż po specjalistyczne naczepy oparte na hydraulice. Ponadto na tylnym zwisie pojawiła się wyciągarka hydrauliczna, pozwalająca obsługiwać pojazd bez sprawnego napędu. Co też ważne, wiele z tych zadań będzie odbywało się na zasadzie pomocy drogowej lub stworzy po prostu krótkie zestawy, więc długość samej kabiny nie powinna być tutaj szczególnie dużym problemem.

Pomimo zastosowania wydłużonej ramy, koniecznej przy tak długim nadwoziu, na bokach podwozia nie znajdziemy zbyt wiele miejsca. Wynika to z oparcia pojazdu na układzie typu 6×2, z podnoszoną osią wleczoną. Dlatego modyfikacje objęły także wieżę na dodatkowe wyposażenie, umieszczoną za tylną ścianą szoferki, między ozdobnymi kominami układu wydechowego. To również tam, w metalowej szufladzie, postanowiono umieścić zestaw akumulatorów. Wysuwa się on ze środkowej części wieży, a więc jest łatwo dostępny od obu stron, ułatwiając podawanie prądu do innych samochodów.

Zdjęcia pokazujące pojazd po oklejeniu:

Jakby ciekawostek było mało, to nie jest kolejny Longline, który już z daleka wygląda na tuningowy projekt. Nie znajdziemy tutaj bowiem efektywnych malunków i szczególnie ciekawego układu oświetlenia, a jedynie zwykłe oklejenie o reklamowym charakterze i zestaw świateł ostrzegawczych oraz dalekosiężnych. Wszystko to tylko podkreśla użytkowy charakter całego projektu, wyróżniając go na tle innych ciągników z wydłużonymi sypialniami.

Czego natomiast możemy spodziewać się we wnętrzu? Tym firma Müller European Truck & Trailercare na razie się nie pochwaliła, więc wystrój kabiny jest zapewne jeszcze w przygotowaniu. Dlatego poniżej zamieszczam dwa przykładowe zdjęcia, pokazujące jaką przestrzeń można uzyskać w przedłużonej kabinie, a także jak można ją sensownie zagospodarować. Oba zdjęcia pochodzą z tego artykułu: Praca na bardzo długim zestawie z silosem – trzy lub cztery noce w kabinie Longline

Przykładowe zdjęcie wnętrza  takiej kabiny (inny egzemplarz!):