@emircelikk16 Almaya Gel Derse Nabıcazz Şimdi #emircelik16 #16kmc40 #emirtaşımacılık #scanıa #bmwmotorsport Uzi x Aydın Kurtoğlu Mix – Mustafa Koçel
Powyżej: omawiana kierownica w czasie jazdy
Dopiero co skończyłem pisać informację o przyjeździe tureckiej delegacji do Polski, w celu zapoznania się z nowoczesnymi technikami kontroli stanu technicznego ciężarówek. Skoro już natomiast jesteśmy w tym temacie, aż prosi się o jakiś artykuł o tureckim tuningu. Tamtejsi przewoźnicy znani są bowiem z bardzo charakterystycznego stylu (szerzej omawianego w tym artykule), a przy tym potrafią mieć naprawdę zaskakujące pomysły.
Jeden z tureckich kierowców, dobrze znany w tamtejszych mediach społecznościowych, pochwalił się ostatnio nietypową modyfikacją Scanii G400 Highline poprzedniej generacji. Otóż ciągnik ten został pozbawiony fabrycznej kierownicy, zamiast tego otrzymując odpowiednik pochodzący z auta osobowego. Wybór padł przy tym na kierownicę z BMW, powszechnie stosowaną w samochodach tej marki około dekadę temu, w tym między innymi modelach w serii 1 (F20) oraz serii 3 (F30).
Dwa zdjęcia omawianego pojazdu:


Więcej materiałów na Instagramie: @emircelik16
Kierownica z BMW ma 38 centymetrów średnicy, o 7 centymetrów mniej niż w przypadku oryginalnej kierownicy ze Scanii. Teoretycznie nie brzmi to jak wielka zmiana, ale w zestawieniu z ciężarową deską rozdzielczą 38-centymetrowe koło wydaje się naprawdę malutkie. Poza tym ta mała kierownica może mieć pewien wpływ na prowadzenie, czyniąc wszelkie ruchy bardziej bezpośrednimi, ale za to wymagając od kierowcy większej siły przy manewrowaniu. To odwrotny efekt niż w przypadku stosowania ogromnych, około 50-centymetrowych kierownic z bakelitu, modnych obecnie w tuningu z Europy, a zwłaszcza z Holandii.
Oczywiście pozostaje pytanie jak podłączono tę kierownicę i co stało się z tempomatem. Można się tutaj spodziewać zastosowania jakiejś przejściowej naby, a także konieczności przerobienia lub przeniesienia sterowania tempomatem. Ewentualnie tempomat mógł po prostu całkowicie zniknąć z wyposażenia dostępnego dla kierowcy.
Na zakończenie dodam, że jest kraj na świecie, w którym przeróbki tego typu są naprawdę powszechne. Mam tutaj na myśli Brazylię, gdzie do ciężarówek często wstawia się kierownice niczym z aut sportowych. Brazylijski tuning to jednak zupełnie inny, znacznie bardziej rozległy temat, szerzej opisywany między innymi w tym artykule: 33 tys. mandatów za tuning oświetlenia, 12 tys. za zaklejone szyby – dane z 11 miesięcy
Tak lubią bawić się Brazylijczycy: