OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 26 Styczeń, 2016

Scania G340 w 50-tonowym zestawie o długości 25,25 metra, czyli pierwsza “megaciężarówka” na LNG

wezenberg_scania_g340_lng_zestaw_25_metrow_2

Choć jeszcze kilkanaście lat temu ciężarówki o mocy około 350 KM nikogo w ciężkim, długodystansowym transporcie nie dziwiły, dzisiaj mało kto kupuje tak słabe ciągniki siodłowe, a i znalezienie kierowcy na pełnowymiarowy zestaw o niskiej mocy nie byłoby łatwe. Tym bardziej fascynująca wydaje się więc nowość we flocie holenderskiej firmy Wezenberg, wprowadzającej właśnie do eksploatacji ciągnik z 340-konnym napędem i aż dwiema naczepami.

Czerwona Scania to ciężarówka zasilana płynnym gazem ziemnym (LNG), co tłumaczy jej niewielką jednostkę napędową. Mowa tutaj o wariancie G340, który jest nie tylko najmocniejszą Scanią na LNG w całej ofercie, ale także najmocniejszym tego typu pojazdem w całej Europie. I choć 340 KM mocy, 1600 Nm maksymalnego momentu obrotowego, manualna skrzynia biegów i pięć cylindrów o łącznej pojemności 9 litrów predestynuje ten pojazd do raczej lżejszych zastosowań, firma Wezenberg postanowiła zdobyć dla niego specjalne zezwolenie i podpiąć aż dwie naczepy. Powstał w ten sposób pierwszy zestaw o długości 25,25 metra, który zasilany jest przez spalanie LNG, zaś sam Wezenberg osiągnął swój cel, mianowicie zasłynął jako przewoźnik wyjątkowo ekologiczny i postępowy, który nie boi się nietypowych rozwiązań. A do tego, z racji niskich cen LNG i niewielkiego apetytu ciężarówki, wszystko to będzie się podobno opłacało.

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. man140 napisał(a):

  Po płaskich terenach Holandii spokojnie da rade .

 2. Szymański napisał(a):

  Holandia jest płaska, więc i 200 KM by wystarczyło, zwłaszcza, że pewnie i tak ma ogranicznik na 80km/h.

 3. dan napisał(a):

  Wże argumentem dla właścicieli – prócz tych wymienionych przez przedmówców – jest np. fakt, że będą wozić towary duże, a lekkie?

 4. andrzej napisał(a):

  Plaski teren plaskim terenem ale to trzeba tez rozpedzic, Holandia wielka nie jest wiec zaladowany do 50 ton calkowitej to nawet do 80 km/h sie nie zdarzy rozpedzic 😉

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.