Scania: ciężarówki mogą być bezpieczniejsze dla rowerzystów już dziś, lecz muszę tego chcieć klienci

scania_g420_wywrotka

W Wielkiej Brytanii działa bardzo prężne lobby rowerowe, które nieustannie próbuje ułatwiać cyklistom życie. I tak jakiś czas temu brytyjski rząd poinformował, że planuje wprowadzić specjalne strefy, w których ciężarówki otrzymają zakaz wyprzedzania rowerów (więcej TUTAJ). Poza tym robi się wszystko, aby wyeliminować najcięższe pojazdy z miejskich dróg, gdzie mogą one zagrażać rowerzystom. Problem jednak w tym, że są sytuacje, kiedy ciężarówki muszą w większych ilościach jeździć po mieście i dotyczy to m.in. pojazdów budowlanych. Stąd też po raz trzeci zorganizowano spotkanie Construction Logistics and Cycle Safety (Logistyka Budowlana oraz Bezpieczeństwo Rowerzystów), przy okazji którego przedstawiciele Scanii przedstawili swoje bardzo ciekawe stanowisko.

Szwedzki producent ciężarówek stwierdził, że jest gotowy przygotować ciężarówki, które będą zagrażały rowerzystom w znacznie mniejszym stopniu, lecz musieliby zgodzić się na to ich potencjalni użytkownicy. Wprowadzenie do użytku niskich kabin o udoskonalonej widoczności, całkowite odejście od pochłaniających uwagę kierowcy manualnych skrzyni biegów, czy masowe stosowanie skrętnych tylnych osi, które ułatwiają manewrowanie – wszystko to mogłoby ograniczyć problemy związane z miejskim ruchem pojazdów budowlanych i zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów.

Scania twierdzi, że istnieją technologię, które umożliwiłyby wprowadzenie wszystkich powyższych nowości do codziennego użytku. Jest tylko jeden problem – zastosowanie powyższych zmian mogłoby mieć negatywny wpływ na praktyczność i prostotę konstrukcji terenowych ciężarówek. Co natomiast oczywiste, Scania nie może sobie pozwolić na ograniczenie tych cech ot tak, z uwagi na konkretne na wymagania swoich klientów z branży budowlanej. Dopóki więc Ci ostatni nie będą chcieli iść na kompromis, zgodzić się na poszczególne innowacje, a także pomóc przy ich opracowywaniu, ciężarówek opracowanych z myślą o bezpieczeństwie rowerzystów nie zobaczymy.

Źródło: Commercial Motors