Scania chce zawalczyć o klientów jeżdżących na CNG i LNG, czyli G340 Highline w wersji na gaz ziemny

scania_g340_lng

Kiedy mowa jest o ciągnikach siodłowych zasilanych gazem ziemnym w formie sprężonej (CNG) lub płynnej (LNG), większość osób ma już przed oczami Iveco Stralis. Włoska ciężarówka od wielu lat sprzedawana jest bowiem w Europie w wersji zasilanej gazem i pojazdy te zdobyły nawet w kilku krajach pewną popularność. Teraz o klientów dotychczas wybierających Iveco walczyć chce jednak Scania, która na targach IAA 2014 w Hanowerze lansowała Scanię G340 Highline w wydaniu żywiącym się gazem.

Ciągnik siodłowy Scanii miał pod kabiną pięciocylindrowy, dziewięciolitrowy silnik o mocy 340 KM. Jest to jednostka bazująca na motorze wysokoprężnym i posiadająca taki sam blok, lecz wyposażona oczywiście w zapłon iskrowy. Wszystko po to, aby silnik mógł spalać gaz ziemny, zarówno w formie CNG, jak i LNG. Podobno na tym ostatnim paliwie możliwe jest przejechanie bez tankowania nawet 1100 km, zaś w wersji na CNG zasięg powinien zaś wynieść połowę tej odległości.

„Gazowaną” Scanię stworzono z myślą przede wszystkim o dystrybucji, w której 340-konny motor generujący 1600 Nm maksymalnego momentu obrotowego powinien sprawdzić się wręcz idealnie. Ciężarówka zgodna jest oczywiście z normami Euro 6 i posiada niestety na pokładzie układ recyrkulacji spalin. Poza tym mamy tutaj 6-biegowy automat Allison, a także zintegrowany retarder. Rozstaw osi to 3700 mm, przednia oś ma zawieszenie paraboliczne, zaś tył stoi na poduszkach.

Co ciekawe, zaprezentowany w Hanowerze pojazd demonstracyjny posiadał dwa różne zbiorniki paliwa – na gaz sprężony i płynny.

scania_g340_cng_tankowanie