Scania 770S Fire Edition – 50 limitowanych egzemplarzy z ciekawym wnętrzem

Scanie po najnowszej modernizacji wnętrza, z wyświetlaczami zastępującymi klasyczny pulpit, już w najbliższych tygodniach zaczną docierać do klientów. Przy okazji pokazano zaś pierwszą wersję limitowaną, w której nowa deska rozdzielcza łączy się z ciekawą tapicerką.

Zaprezentowana właśnie Scania 770S Fire Edition ma powstać w jedynie 50 egzemplarzach, napędzanych najmocniejszym wariantem silnika typu V8. Za jej przygotowaniem stał słynny, szwedzki warsztat tuningowy o nazwie Svempas, przez dekady będący prywatną inicjatywą, a kilka lat temu przejęty przez samą firmę Scania. To właśnie tam obmyślono charakterystyczne oklejenie nadwozia, cały szereg mniejszych detali, a także wspomnianą już tapicerkę wnętrza.

Skórzane obszycia foteli było inspirowane plastrem miodu, co jest motywem często spotykanym w samochodach sportowych. W podobny sposób wykończono też materac łóżka oraz umieszczone przy tylnej ścianie, oryginalne poduszki. Poza tym Fire Edition wyróżnia się ozdobnymi dywanikami na podłodze oraz żółtą nicią na obszyciu kierownicy.

Wszystko to połączono z nowym typem deski rozdzielczej, dopiero co szykowanym do rynkowej premiery. Wskaźniki zastąpiono w nim poziomym ekranem, a sterowanie głównymi elementami wyposażenia oparte jest na ogromnym, 12,9-calowym wyświetlaczu dotykowym. Dla wyjaśnienia dodam, że takie wnętrze ma być wkrótce standardem we wszystkich nowych Scaniach, nie tylko z wersji limitowanej. Mniej bogate egzemplarze będą jednak miały mniejszy wyświetlacz po prawej stronie, o przekątnej 10,1 cala. Więcej na ten temat pisałem w artykule z września.

Nowa wersja Fire Edition to już druga wersja limitowana, którą Scania oraz Svempas pokazały w ostatnim czasie. Poprzednia seria, utrzymana w bardzo podobnym stylu, nosiła nazwę Frost Edition.