Scania 45R u pierwszego klienta w Polsce – ćwierć miliona kilometrów w rok po kraju

Na terenie terminala kontenerowego w Kątach Wrocławskich przekazano wczoraj pierwszą w Polsce Scanię 45R. Elektryczny ciągnik trafił do firmy Schavemaker i zaplanowano dla niego pracę z zaskakująco dużymi przebiegami.

Pod skrótem 45R kryje się najnowszy oraz najmocniejszy elektryk marki Scania. Oferuje on napęd o mocy 612 KM, wyposażony jest w sześciobiegową przekładnię dla pojazdów elektrycznych, a także otrzymał wydłużoną oraz zawężoną ramę, skutkującą rozstawem osi na poziomie 4,15 metra. Ten ostatni parametr pozwolił zmieścić baterie o pojemności całkowitej 624 kWh i tak zwanej pojemności użytecznej 518 kWh. W praktyce pozwoli to przejechać około 400-450 kilometrów na jednym ładowaniu, w zależności od tonażu.

Elektryczny ciągnik będzie pracował na dwie zmiany, a każdy z dwóch kierowców wykona codziennie po dwa kółka. Będą to trasy z Kątów Wrocławskich do Ociąża pod Ostrowem Wielkopolskim, a także z Kątów Wrocławskich do Wilkowic pod Lesznem, liczące po 270 kilometrów każda. Łącznie dochodzimy tu więc do przebiegu dobowego na poziomie 1100 kilometrów, a już po pierwszym roku na liczniku powinno pojawić się ponad ćwierć miliona kilometrów.

Powyższa praca będzie możliwa dzięki bardzo szybkiej ładowarce, zamontowanej w terminalu kontenerowym i wyposażonej nawet w przewód chłodzony cieczą. Naładuje ona Scanię z maksymalną dla niej mocą 375 kW i tym samym przywróci pełen zasięg po każdym z kółek w ciągu około 50 minut. W tym samym czasie na naczepie dojdzie do wymiany kontenera i pojazd będzie gotowy do dalszej drogi.

Pod względem miejsca pracy, prezentowany ciągnik zaoferuje kabinę dobrze znaną z pojazdów spalinowych. Jest to wariant CR20 Normal ze średnim podwyższeniem dachu, wyposażony między innymi w jedno łóżko, lodówkę i klimatyzację postojową. Niemniej ze wspomnianego łóżka raczej nikt korzystał nie będzie wszak każdy z kierowców zjedzie każdego dnia do domu.

Na koniec dodam, że w ubiegłym miesiącu miałem okazję odbyć jazdę testową Scanią 45R. Zebrane przy tym wrażenia opisywałem w następującym artykule: Pierwsze wrażenia z jazdy Scanią 45R – bardzo dynamicznie i bardzo oszczędnie