Samochody dostawcze same zadzwonią na 112 – nowy system będzie obowiązkowy już w 2015 roku

karetka_pogotowiaLista wyposażenia wszystkich nowych samochodów osobowych oraz dostawczych już wkrótce wzbogaci się o kolejny obowiązkowy elementy – system bezpieczeństwa eCall, który automatycznie powiadomi służby ratunkowe o wypadku. Obowiązek montowania takiego urządzenia przegłosowali właśnie europosłowie i wejdzie on w życie w październiku 2015 roku, o ile producenci samochodów nie poproszą wcześniej o przedłużenie terminu.

System eCall ma zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych, ułatwiając dotarcie służb ratunkowych do poszkodowanych. W momencie wykrycia wypadku „zadzwoni” on na 112 i przekaże następujące informacje: rodzaj pojazdu, rodzaj paliwa, dokładną lokalizację, kierunek jazdy, ilość pasażerów zapiętych pasami oraz dokładną godzinę zdarzenia.

Wszystko to brzmi naprawdę świetnie, lecz jest jedno „ale”. Masowe wprowadzenie nowego systemu do użytku wzbudza obawy kierowców, którzy będą mogli być łatwo śledzeni. Dlatego też UE wzmocniła klauzulę o ochronie danych osobowych, która ma teraz chronić także kierowców jadących z eCall. Co więcej, w czasie jazdy urządzenia mają pozostać całkowicie „uśpione” i uruchomią się dopiero w momencie wypadku.

Na temat obowiązkowego wprowadzenia podobnego systemu także do aut ciężarowych na razie nic nie wiadomo.

Źródło: Interia