Samochody ciężarowe w ogarniętym wojną Jemenie, oczami polskiego kierowcy (2)

Autorem tego tekstu jest Sławomir Wróbel, zawodowo kierowca ciężarówki z wieloletnim doświadczeniem, a prywatnie entuzjasta dalekich podróży i autor instagramowej strony @transportowy_swiat. To właśnie dzięki jego relacjom mogliśmy zobaczyć jak odbywa się transport i jak wyglądają ciężarówki na drogach Korei PółnocnejPakistanuIrakuKamerunuSomaliiSudanu PołudniowegoDemokratycznej Republiki KongaNigeriiSierra LeoneLiberiiAfganistanuSomalilanduDżibutiGabonu, Gwinei Równikowej oraz Syrii. Dzisiaj zabierze nas natomiast do Jemenu, kraju na Półwyspie Arabskim, który wymienia się w polskich mediach głównie w kwestii wojny domowej oraz pirackich ataków na statki.

Poniżej znajduje się druga część tekstu, skupiona na prezentacji ciężarówek jeżdżących po jemeńskich drogach. Część pierwszą, omawiającą warunki drogowe, transportowe realia, a nawet niewielki warsztat dla samochodów ciężarowych, znajdziecie pod tym linkiem.

Jemen na mapie:

Rynek samochodów ciężarowych w Jemenie okazał się niezwykle hermetyczny. Niekwestionowanym liderem, spośród producentów ciężarówek jeżdżących po tamtejszych drogach, jest szwedzkie Volvo Trucks, które występuje w zaledwie dwóch modelach, mianowicie F12 oraz FH12 różnych generacji.

Drugą marką często wybieraną przez jemeńskich przewoźników jest Mercedes-Benz. Najłatwiej spotkać go w modelach Actros oraz Axor, ale pojawiają się też legendarne, niezniszczalne „Kurzhaubery” z obłymi przodami, czyli seria L, zwykle w wersji 2628.

Ciężarówki marki MAN sporadycznie występują na drogach Jemenu. W czasie mojego wyjazdu udało mi się wypatrzeć kilka sztuk modelu TGA oraz TGS.

Rosyjski Kamaz reprezentowany jest wyłącznie przez pojazdy wojskowe. Teoretycznie nie powinienem był robić zdjęć takich ciężarówek, ale czasami trudno było określić ich przeznaczenie. Z zastosowania tej konkretnej maszyny zdałem sobie sprawę dopiero, gdy przyjrzałem się zdjęciu bliżej, dostrzegając załogę w mundurach.

Kolejna marka występująca na drogach Jemenu to japońskie Isuzu, poczynając od wiekowej serii TX/TXD, przez model Elf różnych generacji, do cięższej ciężarówki Forward. Ostatnia grupa reprezentuje ciężarówki lekkie i również są to samochody azjatyckich producentów, takie jak Mitsubishi, Hino, Toyota, Daihatsu, Hyundai czy Nissan Diesel.

Isuzu TX/TXD, Elf, Forward:

Pozostałe azjatyckie marki:

Podczas wyprawy do Jemenu trafiłem w jeszcze jedno niezwykle ciekawe miejsce, a mianowicie na prywatny plac, na którym właściciel trzyma stare samochody. Właściwie można by nazwać to miejsce złomowiskiem, gdyby nie to jakie perełki tam stoją. Są to głównie stare samochody osobowe, ale zauważyłem tam również dwie bardzo ciekawe, lekkie ciężarówki mające około 70 lat! Pojazdy, które miałem okazje podziwiać z bliska to Mercedes-Benz L325 wyprodukowany mniej więcej w połowie lat 50-tych oraz amerykański Dodge Power Wagon, który produkowany był od 1945 roku.

Mercedes-Benz L325:

Dodge Power Wagon (model szerzej opisywany tutaj):

Samochody osobowe będące w kolekcji:

Powrót do części pierwszej: tutaj