OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 4 Kwiecień, 2018

Samochody ciężarowe i autobusy w Seulu, czyli Hyundai w każdej możliwej postaci, poza wywrotkami

Więcej o ciężarowych i dostawczych Hyundaiach przeczytacie tutaj.

Wchodząc na koreańską stronę internetową Hyundaia można się nieźle zaskoczyć. Jest tam bowiem dział samochodów użytkowych, który przewiduje aż czternaście pozycji. Są wśród nich ciężarówki ze wszystkich klas wagowych, auta dostawcze, autobusy do ruchu lokalnego, a nawet autokary turystyczne. Ba, taki turystyczny autobus ma koreańskiej ofercie nawet firma KIA, a do tego znajdziemy pełną gamę samochodów dostawczych z serii Bongo. Te ostatnie mogą wyjechać z salonu w najróżniejszych postaciach, z chłodniami, wywrotkami, a nawet jako niewielkie cysterny.

Wszystko to znajduje oczywiście swoje odzwierciedlenie na południowokoreańskich drogach. Czytelnik Marcin miał ostatnio okazję odwiedzić stolicę tego kraju i sfotografował przy okazji trochę lokalnych samochodów. Widać tutaj, że na ulicach Seulu Hyundaie wykonują wszelką możliwą pracę, w niemal każdym sektorze transportu. Uwagę zwracają między innymi najmniejsze “ciężarówki”, czyli wspomniana KIA Bongo oraz Hyundai Porter. Możecie je kojarzyć z Europy, pod nazwami K2900 oraz H100. Z tym tylko zastrzeżeniem, że u nas już się ich nie sprzedaje, w Korei Południowej nadal są dostępne i przy tym bardzo popularne.

Napisałem “niemal w każdym”, bo wyjątkiem od Hyundaiów są podobno czteroosiowe wywrotki. W ich przypadku, jak twierdzi Marcin, praktycznie wszystkie egzemplarze bazują na ciężarówkach z Europy, głownie Scaniach oraz Volvach.

A jeśli nawet Porter lub Bongo są do danego transportu za duże, zawsze można przewieźć ten ładunek motocyklem lub skuterem. Koreańczycy budując w tym celu specjalne pojazdy, nierzadko będące trójkołowcami.

Prawdziwym smaczkiem jest ciężarówka marki Daewoo, z nowoczesnej serii Prima. Tak, to nie jest żaden błąd – marka Daewoo nadal w Korei Południowej istnieje i wytwarza liczne samochody ciężarowe. Dział produkcji samochodów ciężarowych nie został bowiem przejęty przez General Motors, a przez indyjską firmę Tata. Pisałem o tym więcej w następującym artykule: Nowe ciężarówki marki Daewoo, z nawet 560-konnymi silnikami marki Iveco i całkiem niezłą kabiną.

Na koniec, jako ciekawostka, autobusy marek Hyundai oraz KIA.

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. pete379 napisał(a):

  Nie wiedziałem, że Szafa z Mocny Vlog czyta 40ton.net 😉

 2. Krzysiek napisał(a):

  Szkoda, że Hyundai Polska to taka bieda z nędzą jeśli chodzi o coś większego niż osobówka. Po co prezentują busy skoro praktycznie nie ma wyboru. Od ręki dostępne są tylko w jednym rozmiarze. Nie można też zamówić busa z automatyczną skrzynią biegów, że o długim oczekiwaniu na ofertę nie wspomnę…

 3. Stefan napisał(a):

  Super foty ;; pozdrowienia dla Marcina

 4. miwo napisał(a):

  0Kiedy Daewoo rządziło w Polsce, był temat sprowadzania tu i montażu ich ciężarówek. Nawet chyba przyjechało kilka egzemplarzy, pamiętam, że w gazetach (m. in. śp. “MotoMagazyn”) były zdjęcia tego sprzętu. Ale wiadomo, jak to się wszystko skończyło…
  Autobusy Hyundai chyba pojawiły się nawet w Europie. Ale to była szczególna sytuacja. W 2006 roku podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Niemczech. Ponieważ Hyundai-Kia był ich głównym sponsorem, to ogarniał też transport. VIPów wożono limuzynami Hyundaia (tak jest do dziś podczas Mundiali i Mistrzostw Europy), były busy oraz autobusy dla reprezentacji. Hyundai miał sprowadzić autobusy, chyba je sprowadził, ale ostatecznie reprezentacje wożono autobusami marki Mercedes (zawartą jakąś umowę – ona chyba dalej podczas tych imprez obowiązuje). Nie wiem, czy nawet nie przekładano znaczków Hyundaia na autobusy MB.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.