Sąd zezwolił na likwidację obozu w Calais – zdaniem aktywistów jest to przejaw nieludzkiego traktowania

oboz_calais_imigranci

Francuski sąd stwierdził, że usunięcie nielegalnego obozu, zamieszkałego przez nielegalnych imigrantów, nie jest nielegalne – przyznacie, że brzmi to nieco absurdalnie. Prawdziwie absurdalny jest jednak powód, dla którego wyrok ten musiał zostać ogłoszony.

Wszystko odnosi się do zapowiedzi władz Francji, zgodnie z którymi jeszcze przed końcem roku obóz nielegalnych imigrantów ma zostać usunięty, a sami imigranci trafią do legalnych, zorganizowanych obozów w innych częściach kraju. Wiele osób, w tym oczywiście przewoźnicy oraz mieszkańcy samego Calais, odebrało tę obietnicę z ogromnym entuzjazmem. Nie zmienia to jednak faktu, że nie wszystkim plan ten przypadł do gustu.

Grupa organizacji dobroczynnych, wspierających nielegalnych imigrantów, postanowiła zaskarżyć tę decyzję w sądzie. Dlaczego? Ich zdaniem chęć przeniesienia nielegalnych imigrantów z prowizorycznych szałasów do obozów z prawdziwego zdarzenia jest… formą nieludzkiego traktowania. Szczęśliwie sędzia okazał się normalnie myślącym człowiekiem i wszystkie te zarzuty odrzucił. Co więcej, stwierdził on rzecz zupełnie odwrotną względem zarzutów. Jego zdaniem przeniesienie imigrantów w końcu da im szansę na życie w ludzkich warunkach.