Postawię teraz pytanie, które dziesiątki osób wpisują codziennie w wyszukiwarkę Google – co dalej z ryczałtami dla kierowców? No cóż, generalnie nic konkretnego, rząd nie wymyślił żadnego rozwiązania tego problemu, a więc w sądach trwają kolejne sprawy zakładane przez kierowców, a poszczególni prawnicy prześcigają się w tworzeniu nowych interpretacji przepisów. Wszystkich pracowników branży transportowej, a także i pracodawców, zainteresuje więc uchwała Sądu Najwyższego z ostatnich dni.
Zagadnienie prawne, które rozpatrywał Sąd Najwyższy, brzmiało następująco:
“Czy możliwym jest uznanie za bezpłatny nocleg w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 191 ze zm.) odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego, jeżeli spełnia on kryteria godziwości?” Ujmując wszystko w najprostsze słowa: jeśli w kabinie mamy wyposażenie pozwalające na godne odbycie noclegu, czyli m.in. łóżko i niezależne ogrzewanie, to czy możemy uznać, że kierowcy nie należy się już ryczałt?
Uchwała Sądu Najwyższego, którą podjęto dokładnie tydzień temu, 7 października 2014 r., brzmiała tak:
“Zapewnienie pracownikowi – kierowcy samochodu ciężarowego odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).” Ujmując więc wszystko w najprostsze słowa: kierowcom należy się ryczałt na nocleg niezależnie od warunków wypoczynku w ciężarówce.
Pełną treść uzasadnienia sądu można znaleźć TUTAJ.
W artykule pojawił się błąd. 7 października Sąd Najwyższy w składzie 3 sędziów rzeczywiście rozstrzygnął zagadnienie prawne, o którym Pan pisze. Jednakże nie opublikowano dotychczas pisemnego uzasadnienia!
Link w treści artykułu odnosi się do uzasadnienia, ale do uzasadnienia wniosku o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego zadanego przez sąd rozpoznający apelację.
To orzeczenie SN to jednak kolejny dowód na to, że pomimo krytyki, Sądy będą kierowały się brzmieniem uchwały z 12 czerwca 2014r.
http://wynagrodzeniekierowcy.pl/warunki-noclegu-w-kabinie-to-niewazne/
Mamy już i uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z 7 października 2014r.
http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Baza%20orzecze%C5%84.aspx?ItemID=5893&ListName=Orzeczenia3