Sąd Najwyższy po raz kolejny: kierowcom należy się ryczałt, niezależnie od wyposażenia kabiny

volvo_fh_wnetrze_kabiny_dom

Postawię teraz pytanie, które dziesiątki osób wpisują codziennie w wyszukiwarkę Google – co dalej z ryczałtami dla kierowców? No cóż, generalnie nic konkretnego, rząd nie wymyślił żadnego rozwiązania tego problemu, a więc w sądach trwają kolejne sprawy zakładane przez kierowców, a poszczególni prawnicy prześcigają się w tworzeniu nowych interpretacji przepisów. Wszystkich pracowników branży transportowej, a także i pracodawców, zainteresuje więc uchwała Sądu Najwyższego z ostatnich dni.

Zagadnienie prawne, które rozpatrywał Sąd Najwyższy, brzmiało następująco:

„Czy możliwym jest uznanie za bezpłatny nocleg w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 191 ze zm.) odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego, jeżeli spełnia on kryteria godziwości?” Ujmując wszystko w najprostsze słowa: jeśli w kabinie mamy wyposażenie pozwalające na godne odbycie noclegu, czyli m.in. łóżko i niezależne ogrzewanie, to czy możemy uznać, że kierowcy nie należy się już ryczałt?

Uchwała Sądu Najwyższego, którą podjęto dokładnie tydzień temu, 7 października 2014 r., brzmiała tak:

„Zapewnienie pracownikowi – kierowcy samochodu ciężarowego odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).” Ujmując więc wszystko w najprostsze słowa: kierowcom należy się ryczałt na nocleg niezależnie od warunków wypoczynku w ciężarówce.

Pełną treść uzasadnienia sądu można znaleźć TUTAJ.