OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 16 Luty, 2018

Sąd Najwyższy: jazda rowerem pod wpływem alkoholu nie może skutkować odebraniem prawa jazdy

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu nie może skutkować odebraniem prawa jazdy. Taką decyzję wydał Sąd Najwyższy, w odwołaniu do sprawy prowadzonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sąd Najwyższy podkreślił, że prowadzenie pod wpływem alkoholu pojazdu innego niż mechaniczny nie może skutkować odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Coś takiego byłoby po prostu niezgodne z polskim prawem. Dotyczy to zresztą nie tylko rowerów, ale także dorożek, czy zaprzęgów konnych.

Wyrok Sądu Najwyższego jest ważną informacją dla osób, którym odebrano już prawo jazdy, właśnie w związku z jazdą na rowerze. Wszystkie te osoby mogą prosić o zwrócenie uprawnień, kontaktując się w tym celu przede wszystkim z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. ADAM napisał(a):

  Jazda rowerem pod wpływem alkoholu nie może skutkować odebraniem prawa jazdy. Przecież to jest takie oczywiste! Ale podobno za niepłacenie alimentów też odbierano prawko. Wiadomo, że polskie sądy to dno, ale dobrze, że chociaż jeden wyrok sprawiedliwy.

 2. fikus72 napisał(a):

  Niestety RP to nie USA i Uchwały interpretacyjne Sądu Najwyższego nie mają waloru powszechnego obowiązywania – jeśli nie uzyskały rangi zasady prawnej, te formalnie wiążą tylko w sprawie w związku z którą zostały podjęte – czyli dana, jedna sprawa !
  Inne orzeczenia SN nie są formalnie wiążące, ale ze względu na autorytet najwyższej instancji sądowej kształtują kierunki orzecznictwa…tylko ze Sędzia “Gminny” wydając wyrok MOŻE ale NIE MUSI brać tego Orzecznictwa pod uwagę !

  Tak więc nadal Sędzia Rejonowy za “piwko na rowerze” może odebrać uprawnienia !
  Jak poszukacie w necie to orzeczono też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę “pod wpływem” po chodniku na DESKOROLCE ! I to nie żart !!!

  Znam też orzeczenia o zakazie wykonywania zawodu pilota lub kapitana statku “wodnego”.
  Kogo więc obowiązują Uchwały Sadu Najwyższego? Własnie Sądu Najwyższego który nie może już zmienić zasady prawnej wydanej przez poprzedników.

  Chory Kraj !!

  • Trakeiro napisał(a):

   Wystarczyło napisać, że nasz system prawa nazywany jest kontynentalnym a USA ma system prawa anglosaskiego opartego na precedensie. Różnica polega na tym, że my możemy się odwołać od wyroku zgłaszając precedensowy wyrok jako wykładnię. I wtedy nastąpi zmiana wyroku. Lub nie 🙂

 3. chlopzmazur napisał(a):

  A czy za pływanie łódką pod wpływem tez mi nie zabiorą??. W sumie łódka nie jest pojazdem mechanicznym. Nie ma to jak dźwignąć kielicha na rybkach

 4. cmldn napisał(a):

  Nikt nie „jedzie” po rowerzystach??? Szacun!

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.