OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 14 Październik, 2014

Rzeczy ciekawe, nietypowe i europejskie zza Wielkiej Wody, czyli różne oblicza transportu na zdjęciach

Kilka dni temu (TUTAJ) prezentowałem fotografię Kenwortha K100 z nostalgicznymi oznaczeniami PKS na kabinie. Fantastyczne zdjęcie podesłał mi Robert Grzankowski, który mieszka w USA i najwyraźniej ma wrodzony talent do “nadziewania” na aparat rzeczy bardzo interesujacych. Oto otrzymałem od niego bowiem kolejne zdjęcia, które można zbiorowo określić mianem “rzeczy ciekawych i nietypowych zza Wielkiej Wody”. No to zaczynamy przeglądanie 😉

Na pierwszy ogień idą aerodynamiczne przedłużenia naczep, które zaczynają robić karierę także w Europie (szczegóły TUTAJ). Poniżej można zobaczyć typową amerykańską naczepę furgonową, do której zamontowano właśnie takie dyfuzory, a także aerodynamiczne osłony dolnej partii podwozia. Zwróćcie uwagę na nietypowy sposób mocowania dyfuzorów przy pomocy zestawu naciągniętych linek.

transport_usa_ciekawostki_1_01 transport_usa_ciekawostki_1_02 transport_usa_ciekawostki_1_03 transport_usa_ciekawostki_1_04

Aerodynamiczne osłony podwozia można też zobaczyć w amerykańskim wydaniu megaciężarówki. Obok natomiast motyw typowo polski, czyli ogromna nazwa naszego kraju na osłonie przeciwsłonecznej czerwonego Volva.

transport_usa_ciekawostki_1_05 transport_usa_ciekawostki_1_06

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę to zagadnienia naczep. Poniżej można bowiem zobaczyć charakterystyczne wyposażenie naczep do realizowania długodystansowych przeprowadzek – za nadwoziem wysuwa się jeszcze dodatkowy podest, na który można załadować na przykład górę rowerów, drabin i wózków rozładunkowych. Interesujący jest tu też drugi zestaw świateł umieszczony na samej górze drzwi naczepy, w razie gdyby dodatkowy ładunek zasłaniał standardowe oświetlenie.

transport_usa_ciekawostki_1_07 transport_usa_ciekawostki_1_08

Co dalej? Coś naprawdę nietypowego, czyli chiński Foton Auman jadący gdzieś w USA na naczepie. Ciężarówka była czteroosiowym podwoziem z dwiema przednimi osiami skrętnymi. Co ważne, auto było kompletnie nowe i miało na przykład folię na zbiornikach. Nie wiadomo, co ciężarówka robiła w Ameryce, choć jest pewien trop – jakiś czas temu pisałem (TUTAJ), że Cummins opracował nowy silnik do tego modelu, więc azjatycka ciężarówka mogła uczestniczyć z tego powodu w jakiś amerykańskich testach.

transport_usa_ciekawostki_1_09 transport_usa_ciekawostki_1_10

Skoro już jesteśmy w temacie nieamerykańskich pojazdów w USA. Robert podesłał mi link do ogłoszenia sprzedaży rozbitego, praktycznie nowego DAF-a CF Euro 6, którego ma na stanie jeden z amerykańskich komisów. Również i tutaj nie mamy pojęcia co auto mogło robić w USA, a nawet nie mamy żadnego tropu. Żeby było śmieszniej, w całej sprawie palce maczać mogli Polacy, gdyż na stronie napisano, że z komisem można kontaktować się także w Polsku. Ogłoszenie czekaj TUTAJ.

daf_cf_euro6_usa

Kolejne ciekawostki dotyczą kół samochodów ciężarowych. Na pierwszej fotografii widzimy niezbyt urodziwy, aerodynamiczny kołpak, który mocuje się do Kenwortha z pakietem Aero, zaś kolejne zdjęcie przedstawia wyjątkowo piękny system pompowania kół przedniej osi. Jest to rozwiązanie o tyle nietypowe, że takie systemy montuje się w USA przede wszystkim na osiach napędowych lub wleczonych, lecz prawie nigdy na przedzie.

transport_usa_ciekawostki_1_11 transport_usa_ciekawostki_1_12

Teraz przejdziemy zaś do kontrowersyjnych kabin. Na pierwszy ogień idzie niezbyt fortunne powiększenie przestrzeni sypialnej przez połączenie dwóch standardowych kabin. Dalej jest Freightliner, który najwyraźniej jest ciężkim ciągnikiem siodłowym z załogową kabiną. Potem znowu ogromna kabina, bezsprzecznie wyjątkowo wygodna, czyniąca z ciągnika konstrukcję wielkości niejednej “solówki”, zaś na koniec czeka Freightliner z silnikiem pod kabiną, którego kierowca ma widoczność gorszą niż w czołgu.

transport_usa_ciekawostki_1_13 transport_usa_ciekawostki_1_14 transport_usa_ciekawostki_1_15 transport_usa_ciekawostki_1_16

Co zaś zostało na koniec? Coś specjalnego, mianowicie elektryczna ciężarówka marki Smith, która pracuje w barwach firmy Frito-Lay, producenta popularnych chipsów Lay’s. Auto, które Robert uwiecznił na zdjęciach ma do 190 km zasięgu, może osiągnąć prędkość 88 km/h i udźwignąć do 7250 kg ładunku. Najlepsza jest jednak kabina oraz podwozie, która pochodzą z czeskiej Avii i wyprodukowano je w Pradze!

transport_usa_ciekawostki_1_18 transport_usa_ciekawostki_1_17 transport_usa_ciekawostki_1_20 transport_usa_ciekawostki_1_19

Wielkie dzięki Robert za zdjęcia!

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. Mateusz napisał(a):

  Świetny wpis Panie redaktorze, z miłą chęcią poczytam i pooglądam reportaże nadesłane przez Pana Roberta zza wielkiej wody ;).

 2. pete379 napisał(a):

  Prosimy o więcej egzotyków z i tak egzotycznych jak na nasze warunki Stanów Zjednoczonych. Gdybym miał jeździć po US i A,to chyba bym zwrócił się do warsztatu Vlastuin o Scanię T730 Streamline Longline 6×2 z ostatnią osią wleczoną na bliźniaku. Lub zamówił długie podwozie 6×2 DAFa XF SSC i zamówił wydłużenie kabiny i potem przerobił je na ciągnik siodłowy. Zainteresowanie na trasie murowane. Aaa no i oczywiście DAF z korzyścią z powodu lepszej sytuacji serwisowej silników Paccar.

 3. pete379 napisał(a):

  Tak przy okazji może by Pan Panie Filipie podpytał komis, który wystawia CF-kę o jej historię? Czy to auto jeździło w USA i w jakiej firmie,czy może to rozbitek z Europy?
  Bo może kryć się za tym ciekawa historia- może jakiś operator logistyczny z USA albo duża firma transportowa testuje DAFy w swojej flocie?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.