Rząd broni zasadności wypłacania kierowcom ryczałtów, odpowiadając „Transport i Logistyka Polska”

volvo_fh_wnetrze_kabiny_dom

Związek Transport i Logistyka Polska zgłosił się jakiś czas temu ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego, chcąc zwrócić uwagę na złe sformułowanie przepisów dotyczących ryczałtu dla kierowców ciężarówek. Zdaniem transportowców w rozporządzeniu źle określono warunki wypłaty takich ryczałtów, niezgodnie z główną ustawą narzucając tę konieczność także w przypadku gdy kierowca za nocleg nic nie płaci. Teraz natomiast na skargę tę odpowiedziało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, według rządu argumenty związku Transport i Logistyka Polska są bezpodstawne. Prawo nie wyklucza bowiem w ustawie wypłacania zwrotu kosztów noclegu nawet jeśli pracownik poniesienia tych kosztów nie udowodni.

A wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy już od ponad roku branża czeka na przepisy normujące kwestię ryczałtów. Zarówno kierowcy, jak i przewoźnicy nie wiedzą w tej sytuacji do końca na czym stoją, regularnie spotykają się w sądach (przykłady TUTAJ i TUTAJ). Pewną szansą jest wniosek w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który o pomoc poprosił miesiąc temu sąd w Wrocławia.

Uwaga – reakcja rządu nie ma nic wspólnego z odpowiedzią Trybunały Konstytucyjnego, na którą trzeba jeszcze poczekać.