transfactor3665
Opublikowane 2 Sierpień, 2017

Rząd będzie obserwował ciężarówki przez system GPS – nowe przepisy zostały już zatwierdzone

kontrola_cystern_miedziana_gorka_1

Rządowe monitorowanie ciężarówek przy pomocy systemu GPS dojdzie do skutku. Ustawa wprowadzająca tę nowość została przyjęta przez Radę Ministrów i tym samym przewoźnicy muszą przygotować się na zmiany. Jakie konkretnie? O tym opowiada poniższy komunikat, wydany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów:

W szczególności przewóz paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego  będzie nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych. Regulacje dotyczące monitorowania drogowego przewozu tych towarów (objęcie ich rejestrem), często będących przedmiotem nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT i akcyzy,  rząd przyjął 24 stycznia 2017 r.

Znowelizowana ustawa wprowadza nowe środki techniczne służące monitorowaniu przewozu towarów: lokalizator (telekomunikacyjne urządzenie końcowe wykorzystujące technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych wraz z aplikacją nieodpłatnie udostępnianą przez Krajową Administrację Skarbową do zainstalowania na smartfonie lub tablecie) i zewnętrzny system lokalizacji (gromadzący dane geolokalizacyjne środka transportu przekazywane z zainstalowanego w nim  urządzenia wykorzystującego pozycjonowanie satelitarne i transmisję danych).

Po wprowadzeniu tych rozwiązań system monitorowania drogowego przewozu towarów będzie składał się z dwóch podstawowych elementów: teleinformatycznego rejestru (będą w nim przetwarzane i gromadzone dane geolokalizacyjne pozyskane z lokalizatora lub zewnętrznego systemu lokalizacji) oraz telekomunikacyjnego urządzenia końcowego (wyposażonego np. w moduł GPS) z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem, umożliwiającym bieżące nadzorowanie trasy przewozu towarów.

Porównanie danych zawartych w rejestrze z danymi z lokalizatora lub zewnętrznego systemu lokalizacji pokaże niezafałszowany obraz przemieszczania towarów wrażliwych, co pomoże uszczelnić system podatkowy w zakresie poboru podatku VAT i akcyzy.

Za nieprzekazywanie aktualnych danych geolokalizacyjnych środka transportu do systemu monitorowania drogowego i brak wyposażenia pojazdu w lokalizator, przewoźnikowi będzie grozić kara w wysokości 10 000 zł. Natomiast jeśli w trakcie kontroli przewozu towaru zostanie stwierdzone nieprawidłowe użytkowanie lokalizatora (np. nie został on włączony), to kierujący pojazdem zostanie obciążony mandatem od 5000 do 7500 zł.

W nowych przepisach na przewoźnika nałożono także obowiązek uzupełnienia zgłoszenia przewozu towaru o indywidulany numer lokalizatora albo urządzenia zainstalowanego w środku transportu. Przewoźnicy, którzy nie mają własnych narzędzi służących monitorowaniu swojej floty samochodowej, będą mogli skorzystać z aplikacji, którą trzeba będzie zainstalować np. na smartfonie posiadającym nawigację GPS. Aplikacja będzie udostępniana za darmo przez Krajową Administrację Skarbową.

Zgodnie z projektem noweli, obowiązkiem kierującego będzie uruchomienie lokalizatora przed rozpoczęciem przewozu towaru od razu z pierwszego miejsca załadunku, jeśli takich miejsc jest kilka albo niezwłocznie po rozpoczęciu przewozu na terytorium Polski. Na kierującego nałożono również obowiązek wyłączenia lokalizatora po dostarczeniu towarów na miejsce przeznaczenia (zakończenie przewozu) albo wyjazdu z Polski. W przypadku, gdy towary znajdujące się na jednym środku transportu mają być dostarczone do kilku miejsc przeznaczenia (jednego lub kilku odbiorców), kierujący będzie musiał wyłączyć lokalizator dopiero z chwilą dostarczenia towarów do ostatniego miejsca przeznaczenia.

Czynności (włączenia i wyłączenia lokalizatora) nie będzie musiał dokonywać kierujący, w którego pojeździe będzie zainstalowany zewnętrzny system lokalizacji.

W przypadku stwierdzenia niesprawności lokalizatora lub zewnętrznego systemu lokalizacji (trwającej dłużej niż godzinę), kierowca będzie zobowiązany zatrzymać się na najbliższym parkingu lub w zatoce postojowej. Przewóz towarów będzie można kontynuować po usunięciu niesprawności lokalizatora (albo zewnętrznego systemu lokalizacji) lub jego wymianie na nowy albo przeładunku towarów na środek transportu wyposażony w sprawny lokalizator.

Zasadniczo znowelizowane regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (z wyjątkiem części przepisów dotyczących kar, które mają obowiązywać po 3 miesiącach od daty publikacji).

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 11 komentarzy

 1. Klopot napisał(a):

  UA

 2. Marian napisał(a):

  Czy cysterny wożące LPG na stację paliw tez będą włączone w ten system GPS. Bo póki co nie jesteśmy włączeni w papierowy system monitorowania ładunków

 3. Dawid napisał(a):

  Rząd? A ja myślałem że to Kaczyński będzie osobiście to monitorował.

 4. KW napisał(a):

  Ulala, to niedługo będę mógł zasypiać przy otwartych oknach w ciężarówce, drony i satelity będą czuwać…
  A tak na serio to paranoja, wszystko tak obwarują, że za chwilę nikomu nie będzie się chciało paliw wozić. Nikt normalny nie chce się użerać z represyjnymi przepisami.
  I ciekawe, ile kosztuje takie uszczelnianie, czy wpływy z tych “udogodnień” są wyższe niż koszty ponoszone na ich wdrażanie?

 5. Jaciej napisał(a):

  Wydaje mi sie ze 15% wzrostu w obrocie paliwami Polskich dostawców to wystarczający sygnal aby to utrwalic.

  • Gustav napisał(a):

   dokładne -propaganda sukcesu jakiej nie znano nawet w PRL-u. Po pierwsze 15 % wzrost sprzedaży paliw ,przecież wcześniej oszuści nie postawili szybow wiertniczych i odkryli nikomu nie znane zloza ropy naftowej. oczywiste jest ,ze kupili te paliwo w jakiejś rafinerii w Polsce ale z przeznaczenia np. opalowego. . a nawet jakby przywieźli z innego państwa ue to tez do wszystkiego można dojść,bez jakichś szczególnych stuczek po 2 nawet średnio ociezaly umysłowo przestepca wpadnie na pomysl ,ze można kupic legalnie cysternę paliwa , i tylko przemieszczać to paliwo, niekoniecznie dokładnie “to legalne”.Zwykla propaganda sukcesu totalnej porażki , lepiej odtrabic sukces czegos co jest zwykla porazka systemowa zakopujaca Sluzbe Celna w tonach papierów zezwoleń i wszelakie niedociagniecia w brakach legalnego towaru karajace gigantycznymi karami ,które sa chyba podstawa tego całego systemu monitoringu

 6. Man napisał(a):

  Wierzysz tej propagandzie sukcesu?W Prl-u też sukces gonił sukces.

 7. Michał napisał(a):

  Jestem programistą i pracuję m.in. z takimi lokalizatorami GPS do ciężarówek. Podszywanie się pod nie, oszukiwanie serwera i wysyłanie fałszywych danych (pozycja, prędkość itp.) jest bardzo proste. Nie spotkałem się z żadnym urządzeniem, które miałoby jakiekolwiek zabezpieczenia w tym zakresie. W komunikacie jest mowa również o aplikacji na smartfon. W tym przypadku jeszcze łatwiej będzie ją oszukać. Wystarczy druga aplikacja, która generuje fałszywą pozycję. Czyli będzie jak zwykle. Uczciwi będą mieli dodatkowe koszty i dodatkową robotę a mafia paliwowa już jest pewnie gotowa na wysyłanie takich tras jakie będą im pasowały.

 8. dono napisał(a):

  Wystarczy przelozyc ten lokalizator, czyli telefon z apka do osobowki, ktora bedzie symulowac ciezarowke. Warunek nie jechac pod Via Tollem, tylko po wojewodzkich.

 9. 13*60 napisał(a):

  Dla kumatych – radzę odlać próbkę ON zakupionego na stacji ORLENU i postawić choćby w słoiku na słońcu na 3/4 tygodnie.
  Nie potrzeba wysyłać próbek do zbadania…. .
  To tyle w kwestii uczciwości.

Odpowiedz