Ryczałt za nocleg pod lupą specjalistów, czyli dlaczego wielu kierowców może nie dostać niczego

volvo_fh_wnetrze_kabiny_dom

Ryczałty za nocleg dla kierowców ciężarówek to obecnie chyba transportowy temat nr 1. W związku z tym warto więc zapoznać się z kilkoma szczegółami dotyczącymi wypłacania ryczałtów, które można znaleźć poniżej. Wszystko ma formę czterech pytań i odpowiedzi, dzięki czemu jest możliwie czytelnie.

Przypomnijmy, że 40ton.net poruszyło ten temat jako pierwszy serwis branżowy, prezentując go TUTAJ.

1. Czy to prawda, że już wkrótce kierowca ciężarówki lub „busiarz” będzie mógł bez problemu zarobić 6-7 tys. miesięcznie, a poza tym może otrzymać zwrot ryczałtu za ostatnie trzy lata pracy, który wyniesie około 80 tys. zł?

Teoretycznie tak. Jest tylko jeden problem – dla wielu firm transportowych nagła konieczność wypłacenia wszystkich zaległych ryczałtów byłaby po prostu końcem, przewyższając nie tylko zyski, lecz czasami nawet całe obroty. W związku z tym, w przypadku złożenia masowych pozwów, wielu kierowców i tak wielotysięcznych spłat za trzy lata pracy nie dostanie, bo firmy transportowe staną się najzwyczajniej w świecie niewypłacalne.

2. Czy w chwili obecnej ryczałt lub dodatkowe pieniądze na opłacenie hotelu muszą być wypłacane?

Słowo „muszą” nie do końca tutaj pasuje. Cała sprawa odwołuje się bowiem do orzeczenia Sądu Najwyższego, a więc jednorazowej interpretacji przepisów. W związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego żadne prawo nie uległo zmianie, a jego jedyną podstawą są tutaj ogólne przepisy dotyczące wyjazdów na delegację. Niemniej, jeśli ryczałtu od pracodawcy nie dostaniemy, zawsze możemy go zaskarżyć powołując się właśnie na najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego.

Trzeba tutaj jeszcze zaznaczyć, że Sąd Najwyższy może swoje zdanie kiedyś zmienić, czyli po prostu inaczej zinterpretować przepisy, co miało już miejsce w przeszłości.

3. Czy ryczałt powinien być opodatkowany?

Tutaj dochodzimy do ciekawej sprawy. W przeciwieństwie do Sądu Najwyższego, ZUS może uznać oddanie do dyspozycji kabiny sypialnej za całkowicie wystarczające zorganizowanie „noclegu”. Tym samym ZUS może uznać ryczałty za bezpodstawne i opodatkować je jako formę dodatkowego wynagrodzenia. Co ważne, dotyczyłoby to także zwrotów ryczałtów.

4. Co na to prawo pracy?

W tym punkcie również jest bardzo ciekawie. Jak podaje bowiem „Dziennik Gazeta Prawna”, prawnicy mogą wykazać, że konieczność wypłacania ryczałtów jest niezgodna z prawem pracy. To ostatnie przewiduje bowiem konieczność wypłacenia diet, a także podaje ich minimalną wysokość, lecz nie nakazuje wypłacania ryczałtu za nocleg w przypadku delegacji. Może być on wypłacony, lecz nie musi, chyba że jasno przewiduje go nasza umowa o pracę, układ zbiorowy czy regulamin wynagradzania. Śmiem natomiast twierdzić, że w praktycznie wszystkich umowach o pracę dla kierowców takiego zapisu nie przewidziano.

Powyższe cztery punkty zostały opracowane na bazie informacji znalezionych w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Dotyczący ich artykuł można znaleźć TUTAJ.