Ryczałt za nocleg dla kierowców tematem obrad polityków, czyli dalszy brak rozwiązania problemu

Po wyroku Sądu Najwyższego dotyczącym noclegów kierowców w kabinie (artykuł TUTAJ), liście przewoźników do Ministerstwa Pracy (artykuł TUTAJ), a także bardzo sceptycznej opinii specjalistów dotyczącej możliwości wypłacenia ryczałtów (artykuł TUTAJ), czas na wypowiedź samych polityków oraz przedstawicieli branży.

Osoby, które mają pół godziny wolnego czasu, a jednocześnie są zainteresowane całym tematem, zapraszam do obejrzenia transmisji z obrad Komisji Infrastruktury, która dotyczyła właśnie konieczności wypłacania ryczałtów za sen w kabinie. Nagranie z transmisją czeka na stronie Sejmu RP, a konkretnie TUTAJ.

Kto natomiast nie jest w stanie wytrzymać 38 minut wypowiedzi polityków, ten może zapoznać się z rzeczą najważniejszą, czyli wynikami całego posiedzenia, które czekają poniżej.

Głosów było kilka, z czego większość zwracała uwagę, że wypłacanie ryczałtów może zrujnować branżę transportową, tak ważną dla naszej gospodarki, a także dającą zatrudnienie tysiącom osób. Zwracano tutaj uwagę, że wypłacanie dodatkowych pieniędzy może prowadzić do bankructw, a także skłonić firmy do zatrudniania wyłącznie „na działalność”. Nie zabrakło jednak także głosu zupełnie odwrotnego, w postaci pana Tadeusza Kucharskiego z Solidarności, który przekonywał, że kierowcom należą się te pieniądze. Jaki był zaś wniosek z całych obrad? Generalnie rzecz biorąc żaden, bo nie wypracowano żadnego rozwiązania ryczałtowego problemu. Uzgodniono jednak dwa istotne postanowienia:

Po pierwsze, chce się opracować nowe przepisy, które ostatecznie rozwiążą sprawę zasadności wypłacania ryczałtów, a także kwestię wypłacania zaległych roszczeń, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na jednego kierowcę. Propozycje owych przepisów mają być opracowane w oparciu o spotkanie ekspertów z branży, pracodawców oraz związków reprezentujących samych kierowców.

Po drugie, do 22 sierpnia 2014 r. Minister Infrastruktury oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej mają czas na przedstawienie swoich propozycji rozwiązania problemu. Następnie zostaną one poddane ocenie Komisji Infrastruktury.

W związku z powyższym kolejnych istotnych informacji o rozwoju sprawy można spodziewać się za około miesiąc.