Ryczałt dla kierowców ciężarówek w artykule „Polityki” – branżowa walka na pozwy sądowe nie słabnie

renault_premium_wega_a

Magazyn „Polityka” opublikował w ubiegłym tygodniu artykuł zatytułowany „Zły sen kierowcy tira”, co jest swoją drogą nie do końca fortunnym tytułem. W tekście nie czytamy bowiem bezpośrednio o problemach kierowców, lecz o trudnościach z wynagradzaniem ich przez polskie firmy, a także o coraz gorszej sytuacji naszej branży, z każdej strony atakowanej przez niekorzystne przepisy.

Rzecz dotyczy tutaj przede wszystkim tematu już nieco w branży zapomnianego, mianowicie ryczałtów za nocleg. Aby zobrazować wszystko nie do końca związanemu z transportem czytelnikowi, autorzy „Politycy” przytaczają przykład firmy Wega A z Kalisza, która specjalizuje się w transporcie samochodów osobowych. Przedsiębiorstwo to zatrudnia około stu kierowców, z czego aż trzydziestu domaga się w sądzie zaległych ryczałtów za ostatnie trzy lata. Jeśli wymiar sprawiedliwości przyzna kierowcom rację, każdy z nich otrzyma około 100 tys. złotych, dając tutaj łączny koszt dla firmy w wysokości aż 3 milionów. I choć pieniądze te może i udałoby się znaleźć, to jak łatwo się domyślić, zwycięstwo pierwszej trzydziestki szybko zaciągnęłoby do prawników kolejnych siedemdziesięciu kierowców, tym razem już skutecznie rujnując firmę. Z drugiej jednak strony, pracodawcy podobno też mają swój pomysł na pozwy sądowe – od pracowników, którzy chcą zwrotu ryczałtu, żądają oni w sądzie zwrotu kosztu „zapewnienia bezpłatnego noclegu”, czyli po prostu oddania do dyspozycji kabiny sypialnej.

Co jeszcze ciekawego znajdziemy w artykule „Polityki”? Piszę się tam między innymi o małej armii prawników, którzy krążą po parkingach i namawiają kierowców na składanie pozwów w sprawie ryczałtu. Do tego dochodzi też kwestia ciągłego nieuregulowania przepisów – choć odpowiednie prawo jest już teoretycznie gotowe, o czym pisałem TUTAJ, to z artykułu „Polityki” jasno wynika, że wprowadzenie go w życie zajmie jeszcze dobre kilka miesięcy, gdyż sorry, ale takie mamy w Polsce procedury.

Gdyby ktoś chciał przeczytać cały tekst „Polityki”, to zapraszam pod poniższy link. Jest to treść płatna.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1616495,1,tirowcy-ida-do-sadu.read