Ruszyła zbiórka firm do pozwu zbiorowego przeciwko producentom ciężarówek, w sprawie ich kartelu

kartel_normy_euro

Za pośrednictwem serwisu internetowego wspolnypozew.com rozpoczęła się zbiórka firm chętnych do pozwania europejskich producentów ciężarówek. Zainteresowani sprawą mieliby przygotować pozew zbiorowy, w którym wystąpią o odszkodowania związane z nielegalną zmową sześciu producentów, prowadzącą do sztucznego zawyżania cen ciężarówek. Mowa tutaj o produktach marek Volvo Trucks, Renault Trucks, Mercedes-Benz, DAF, Iveco oraz MAN.

Komisja Europejska zdołała udowodnić powyższym firmom udział w zmowie cenowej, po tym jak zarząd firmy MAN postanowił wyjawić tę tajemnicę. Zmowa cenowa miała trwać w latach 1997-2011, będąc związanym z wprowadzaniem nowych norm emisji spalin. Szacuje się, że gdyby nie ten nielegalny układ, ciężarówki byłyby w Europie o około 10 proc. tańsze.

Więcej na temat dochodzenia przeprowadzonego przez Komisję Europejską, a także związanych z nim kar przeczytacie w poniższym tekście: Oficjalna informacja: producenci ciężarówek przez 14 lat zawyżali ceny i zapłacą teraz 3 miliardy euro kary.

Jednocześnie też chciałbym zaznaczyć, że pośpiech w sprawie pozwów może być niewskazany. Holenderską przestrogę na ten temat publikowałem tutaj: Procesy w związku ze zmową cenową producentów ciężarówek – warto poczekać na końcowy raport