Rozciągana naczepa HFM Trailers – 25-metrowy zestaw i zwykła „podkontenerówka” w jednym

hfm_trailers_naczepa

Holenderski producent naczep, firma HFM Trailers, zaprezentowała ostatnio bardzo ciekawą konstrukcję do przewozu kontenerów. Nowy pojazd jest odpowiedzą na przepisy umożliwiające wykorzystywanie w Holandii ciężarówek o długości 25,25 metra i DMC na poziomie 60 ton, a także na fakt częstego przeciążania pojazdów przewożących kontenery morskie.

Naczepa HFM Trailers łączy w sobie cechy dwóch pojazdów – 13,6-metrowej, 3-osiowej naczepy do transportu kontenerów oraz zestawu typu B-Double, który składa się z dwóch krótszych konstrukcji i mierzy wraz z ciągnikiem aż 25 metrów. Wszystko za sprawą rozciągalności całej konstrukcji – jeśli chcemy przewieść jeden kontener 40- lub 45-stopowy, lub ewentualnie dwa lekkie 20-stopowe, to możemy zsunąć naczepę i poruszać się 16,5-metrowym, łamanym w jednym miejscu zestawem. Jeśli natomiast do przewiezienia są dwa wyjątkowo ciężkie kontenery 20-stopowe lub jeden 20-stopowy i jeden 40-stopowy, rozciągamy naczepę i jedziemy jako łamany w dwóch miejscach, 60-tonowy zestaw 25-metrowy.

W krajach, gdzie tak długie pojazdy mogą poruszać się tylko po wybranych drogach, nowa naczepa ma jeszcze jedną zaletę – w skróconej wersji możemy dojechać nią w każde miejsce. Jeśli więc „zrzucimy kontenery” w firmie, do której mogliśmy dojechać jako zestaw 25-metrowy, a kolejną „puszkę” odbieramy z przedsiębiorstwa położonego w małej miejscowości, to możemy tam pojechać bez konieczności zostawiania drugiej naczepy gdzieś na parkingu.

Zdaję sobie sprawę, że mój opis brzmi nieco skomplikowanie, dlatego też proponuję 5-minutowy filmik autorstwa magazynu BIGtruck, który rozwieje wszelkie wątpliwości: