Również Hiszpania zakaże 45-godzinnych odpoczynków w kabinach, tworząc w tym celu nowe przepisy

hiszpania_parking_man_f2000

Hiszpańskie ministerstwo infrastruktury przygotowuje cały szereg nowelizacji do przepisów o transporcie drogowym. Wśród nich znajduje się także nowa sankcja dla przewoźników, przewidziana za pozostawienie kierowcy w kabinie na czas pełnego odpoczynku tygodniowego. Innymi słowy, Hiszpania ma być kolejnym krajem, w którym 45-godzinne odpoczynki w kabinie będą karalne.

Cały zestaw nowych przepisów ma wejść w życie 1 lipca 2018 roku. Można się więc spodziewać, że właśnie wtedy Hiszpanie zaczną wypisywać pierwsze weekendowe kary. Jaka natomiast będzie ich wysokość? Tego jeszcze nie sprecyzowano.

Co ciekawe, lokalny związek zawodowy CCOO oczekiwał, że Hiszpania wprowadzi takie kary w trybie natychmiastowym. Miałyby one bazować po prostu na rozporządzeniu 561/2006, podobnie jak ma to miejsce w Niemczech, w Holandii, czy w Belgii. Hiszpańskie władze uznały jednak, że taki model jest zbyt ryzykowny i może skutkować licznymi pozwami ze strony przewoźników. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie osobnego zakazu, bezpośrednio do krajowych przepisów.