Również w Afryce kobiety zachęca się do jeżdżenia ciężarówkami – to efekt troski o bezpieczeństwo

W ostatnich tygodniach dwukrotnie pisałem o potrzebie zatrudniania kobiet jako kierowców ciężarówek. Wskazywało na to amerykańskie badanie dotyczące bezpieczeństwa w branży transportowej (dostępne tutaj), a także wyliczenia na temat europejskiego rynku pracy (dostępne tutaj).

Ktoś mógłby przy tym pomyśleć, że pomysł prowadzenia ciężarówek przez kobiety jest domeną krajów cywilizacji zachodniej. Jak się jednak okazuje, podobne postulaty podnoszone są także w Ghanie, czyli w całkiem nieźle rozwiniętym, choć nadal niezbyt bogatym kraju Afryki Zachodniej. Co więcej, w kraju tym powstała nawet firma transportowa, w której cysternami jeżdżą tylko i wyłącznie kobiety.

W omawianą akcję silnie zaangażowała się Scania, dostarczająca do Ghany liczne autobusy oraz samochody ciężarowe. To właśnie szwedzki producent opublikował film, który widzicie nad tekstem. Nagranie to prezentuje grupę kobiet, które przechodzą szkolenie na kierowców zawodowych. Pojawia się też jedna z inicjatorek całej akcji, prowadząca w Ghanie korporację taksówkarską tylko i wyłącznie dla kobiet.

Jak natomiast Ghańczycy tłumaczą potrzebę zatrudniania kobiet za kierownicami ciężarówek? Podobnie jak w Europie i Ameryce, mowa jest przede wszystkim o bezpieczeństwie. Wskazuje się przy tym, że kobiety jeżdżą bardziej odpowiedzialnie i mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na drogach. Ponadto pomysł zatrudniania kobiet może korzystnie wpłynąć na mężczyzn, wytwarzając wśród pracowników zdrową rywalizację. Poza tym chodzi po prostu o kwestię wyrównywania szans w społeczeństwie i stymulowanie rozwoju zawodowego wschodnioafrykańskich kobiet.