Rowerzyści wyświetlą kierunkowskazy i ostrzeżenia na plecach? Ford ma propozycję

W nawiązaniu do tekstu:

Widoczność z ciężarówek będzie oceniana gwiazdkami – nowe, angielskie wymagania

Gdy mowa jest o rowerzystach, ciągłe słyszymy o nowych wymaganiach dla ciężarówek. Jak wyjaśniałem w powyższym artykule, Londyn będzie teraz wymagał nawet sygnałów dźwiękowych, dosłownie informujących rowerzystę o skręcaniu pojazdu w lewo. Co natomiast z samymi rowerzystami? Jak sprawić, by oni sami byli mniejszym zagrożeniem?

Pewien pomysł na to ma firma Ford. Motoryzacyjny gigant właśnie zaprezentował prototyp kurtki, która mogłaby pomóc w poprawieniu bezpieczeństwa w miastach. Nosząc ją, rowerzysta mógłby sygnalizować swoje zamiary lub ostrzegać innych użytkowników ruchu. Na placach wyświetlałyby się kierunkowskazy lub ogromny trójkąt ostrzegawczy.

Ponadto, by nie musieć puszczać kierownicy lub odwracać wzroku od jezdni, kurtka pozwoliłaby na wyrażanie emocji. Zamiast więc machać ręką ze wściekłości lub zadowolenia, rowerzysta mógłby wyświetlić na plecach uśmiech, a także niezadowoloną lub smutną minę. Wszystko obsługiwałyby pilotem umieszczonym na kierownicy roweru.

Jak na razie Ford nie zapowiada wprowadzenia kurtki do otwartej sprzedaży. Raczej chciał przy jej pomocy pokazać, że rowerzyści też mogą poprawić swoje bezpieczeństwo, a pomysłów na to można szukać w najbardziej nietypowych rozwiązaniach. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że z czasem coś podobnego wejdzie do produkcji, zwłaszcza w kwestii kierunkowskazów.

Film z prezentacją kurtki: