Rowerzyści w „martwych polach” ciężarówek – dwie tragedie na skrzyżowaniach

Powyżej możecie zobaczyć niemiecki film edukacyjny z 1993 roku, wskazujący na błędy popełniane w otoczeniu samochodów ciężarowych. Przestrzega się tam przed zajeżdżaniem drogi ciężkim pojazdom, zajmowaniem ich miejsc parkingowych, utrudnianiem przejazdów przez skrzyżowania, czy też przed wjeżdżanie rowerami w tak zwane „martwe pole”.

Niestety, choć od publikacji tego filmu upłynęły już trzy dekady, świadomość większości zagrożeń właściwie się nie zmieniła. Jednocześnie ograniczenia techniczne pojazdów pozostają często podobne i w efekcie o tragedię nadal nie jest trudno. Przykładem mogą być aż dwa zdarzenia z minionego tygodnia, gdzie jeden rowerzysta zginął pod kołami ciężarówki, a drugi trafił do szpitala w ciężkim stanie.

Piątkowa tragedia miała miejsce w Mannheim, do sobotniej doszło w Osnabrücku. W obu zdarzeniach uczestniczyły DAF-y XF poprzedniej generacji, które skręcały na skrzyżowaniach w prawo. Z prawej strony ciężarówek pojawili się zaś rowerzyści, zamierzający pojechać dalej prosto. Musieli się przy tym znaleźć dokładnie w „martwych polach”, a kierowcy najwyraźniej nie dostrzegli tego zagrożenia w lusterkach.

Obu rowerzystów zostało potrąconych przez ciężarówki. W Mannheim niestety skończyło się to śmiercią rowerzysty na miejscu. W Osnabrücku potrącony mężczyzna został ciężko ranny, wpadł pod ciężarówkę i przez kilka metrów był przez nią ciągnięty. Niemniej udało mu się przeżyć i został przetransportowany do szpitala. Jego życie mógł uratować fakt, że zderzył się z samym ciągnikiem, jadącym akurat bez obciążenia naczepą.

O tym, że kierowcy ciężarówek byli zaskoczeni, raczej nie trzeba wspominać. Mężczyzna, który prowadził DAF-a w Osnabrücku, był wręcz w tak głębokim szoku, że doznał hiperwentylacji, oznaczającej ponad 20 oddechów na minutę. Coś takiego może być groźne dla zdrowia i również wymagało interwencji ratowników. Kolejną sprawą będą zaś konsekwencje prawne. Tutaj jednak na razie nie ma żadnych szczegółów.

Zdjęcie z Mannheim:

Zdjęcie z Osnabrucku: