Rosja zamyka się dla unijnych ciężarówek – to próba ratowania tamtejszych firm

Rosyjskie Ministerstwo Transportu potwierdza: od 1 października firmy transportowe z UE będą miały ograniczoną możliwość wjazdu do Rosji. Początkowo obejmie je zakaz przewożenia „niewrażliwych ładunków konsumpcyjnych”, a z czasem rozszerzy się to na kolejne rodzaje transportów, by wyeliminować unijne ciężarówki po prostu całkowicie.

W związku z tymi ograniczeniami, na unijno-rosyjskich granicach wprowadzony zostanie system przeładunków lub przepinania naczep. Polskie ciężarówki wjadą więc tylko do strefy przygranicznej, a tam mają już na nie czekać odpowiednie magazyny przeładunkowe lub ciągniki siodłowe należące do rosyjskich przewoźników.

Trzeba przy tym pamiętać, że unijno-rosyjską granicę pokonują nie tylko te ciężarówki, które jadą do samej Rosji. Zakaz znacznie utrudni pracę także tym przewoźnikom, którzy dotychczas kursowali do Azji Środkowej, w tym do Kazachstanu, Uzbekistanu lub nawet na północ Chin, skąd coraz częściej ładunki wozi się ciężarówkami.

Powyższy zakaz wydaje się odpowiedzią na unijne sankcje o podobnym charakterze, nałożone na Rosjan i Białorusinów już w kwietniu bieżącego roku. Sami Rosjanie jednak przyznają, że główną przyczyną tej decyzji jest próba opanowania sytuacji w ich branży transportowej, od początku wojny zagłębiającej się w niewyobrażalnym kryzysie.

Szacuje się, że przed wybuchem wojny około 45 tys. rosyjskich ciężarówek regularnie kursowało do Unii Europejskiej. Ich pracę obsługiwało około 70 tys. osób, w tym 54 tys. kierowców. Od kwietnia wszystkie te osoby i pojazdy musiały jednak szukać inne pracy, z uwagi na zamknięcie unijnego rynku dla rosyjskich przewoźników.

Również Rosjanie podają, że jak na razie dla około 30 tys. ciężarówek nie udało się znaleźć nowego zatrudnienia. Te pojazdy po prostu stoją, piąty miesiąc napędzając straty oraz bezrobocie. Dlatego rosyjski rząd postanowił wyrzucić z kraju ciężarówki unijne, organizując swoim przewoźnikom zatrudnienie na przygranicznych przepinkach.