Rosja cofa się do normy emisji Euro 2 – tylko tak mogą dalej produkować samochody

Branża transportowa w bardzo dużej mierze zależna jest od norm Euro. Choć więc ta historia pochodzi ze świata aut osobowych, postanowiłem Wam ją przedstawić, w formie ciekawostki.

Rosyjska Łada właśnie przedstawiła swój plan działania na najbliższe miesiące, w obliczu odcięcia od zagranicznych podzespołów. Mowa tutaj zwłaszcza o częściach dostarczanych przez Renault, które posiada w rosyjskim koncernie AvtoVaz większościowe udziały. Co prawda początkowo Francuzi próbowali jeszcze współpracować z Rosjanami, ale w wyniku bardzo silnej presji zmienili swoje plany, a nawet mają rozważać sprzedaż udziałów.

I tak dochodzimy do kwestii norm emisji spalin. Otóż nowe Łady, które już wkrótce trafią do dealerów, będą wyposażane w silniki Euro 2. Państwo musi wręcz w tym celu oficjalnie złagodzić przepisy, gdyż od 2016 roku w Rosji wymagane jest Euro 5. Wszystko zaś dlatego, że na rosyjskich częściach nie da się skonstruować współczesnego systemu oczyszczania spalin, z braku chociażby takich elementów, jak sondy lambda, czy nowoczesne komputery sterujące.

Powyżej: Łada Granta

Można się przy tym spodziewać że już wkrótce podobne sytuacje zobaczymy także w rosyjskich samochodach ciężarowych. Tym bardziej, że Kamaz już zmaga się z podobnymi problemami, z racji odcinania firmy od podzespołów niemieckich i amerykańskich. Biorąc zaś pod uwagę realia branży transportowej, chociażby w postaci opłat drogowych lub zezwoleń, dla przewoźników niska norma Euro może być sporym problemem. Tym bardziej prawdopodobny wydaje się więc scenariusz z następującego tekstu: Chińskie ciężarówki zaleją teraz Rosję – nie będzie żadnej sensownej alternatywy

Wracając natomiast do Łady – na samej normie emisji spalin sprawa się nie skończy. Z wyposażenia trzeba było wyciągać także systemy ABS i ESP, czy większość poduszek powietrznych, za wyjątkiem tych dla kierowcy. Poza tym do wyboru będą tylko stare modele, z rosyjskimi nadwoziami, pozbawionymi elementów z Renault. Mowa tutaj o modelach Granta, Niva oraz Vesta, którym bardzo daleko do jakiejkolwiek nowoczesności.