Rodzinne zdjęcie DAF-ów XF w tych samych barwach – od XF105 po nową generację

Więcej nowej generacji DAF-a XF przeczytacie tutaj.

Od 2014 roku zbieram na stronie „fotografie rodzinne”. Są to zdjęcia z przekazań nowych pojazdów, wykonywane w towarzystwie starszych modeli. Nowe i stare ciężarówki występują na nich w takich samych barwach, a wszystko pozwala symbolicznie zobaczyć jak ciężka motoryzacja zmieniała się na przestrzeni lat.

W zdjęciach tego typu lubują się głównie przewoźnicy z Beneluksu. Tak też jest w tym przypadku, z udziałem niderlandzkiej firmy Zandbergen Transport. Przewoźnik ten właśnie odebrał sześć sztuk najnowszego DAF-a XF, co jest chyba największą flotą DAF-ów nowej generacji. A przy okazji wykonał pamiątkowe zdjęcie z poprzednikami w tych samych barwach, mianowicie z modelami XF105 oraz XF Euro 6 „Pure Excellence”.

Jak widać po poprzednikach, Zandbergen Transport stawiało dotychczas na średnie kabiny typu Space Cab. Nie powinno więc dziwić, że z nowej gamy wybrano właśnie model XF, niższy i krótszy o topowych modeli XG oraz XG+. Co też ciekawe, firma zdecydowała się na egzemplarze z klasycznymi lusterkami głównymi, ale za to z pojedynczą, narożnikową kamerą obserwującą „martwe pole”. Jak więc widać, i takie połączenie kamer i lusterek jest tutaj możliwe. Jeśli chodzi o napęd, to wybrano mniejsze silniki o pojemności 11 litrów, rozwijające 450 KM.

Co natomiast można powiedzieć o zestawieniu nowego XF-a z poprzednikami? Osobiście zwróciłbym tutaj uwagę na bardzo ciekawą przemianę ciężarówek DAF-a. Najstarszy pojazd ze zdjęcia, czyli XF105, już w czasie swojej nowości miał mocno klasyczny charakter. Kierowcy irytowali się na dzielone szyby boczne i sterczący pedał gazu, na wzniesieniach cieszył ich responsywny układ napędowy, a w kabinach wyjątkowo często pojawiał się drążek manualnej skrzyni biegów. Za to najnowszy XF oferuje rekordowy zakres widoczności z kabiny, jego wnętrze jest bardzo świeżym projektem, manual zupełnie zniknął z oferty, a układ napędowy mocno pilnuje ekonomicznego stylu jazdy. Wszystko to jest więc bardzo dalekie od klasyki.

Poniżej zamieszczam kolekcję starszych zdjęć o podobnych charakterze, zbieranych na 40ton.net już od 2014 roku. Klikając na każdą z fotografii przejdziecie do poświęconego jej tekstu.

scania_s410_143_frank_de_ridder_1volvo_fh_f88haytoncoulthard_1volvo_fh540_4_generacje_van_der_gun_1daf_xf_euro6_daf_torpedo

mercedes_piec_generacji_ciezarowek_1


daf_2600_daf_xf_euro6_2
renault_serii_g_renault_serii_c_1


volvo_fh_fh12_f12_historia_porownanie
loos_mercedes_actros_ng_sk