To roczne Volvo FH regularnie jeździ w trasy do Iranu, mając silnik Euro 6 oraz duńskiego kierowcę

Niemiecki miłośnik ciężarówek Marco Reck, prowadzący na Facebooku stronę Marcos Truckpictures and models, miał ostatnio niebywałe szczęście. Udało mu się bowiem fotografować europejską ciężarówkę, która regularnie kursuje aż do Iranu. Od kiedy w latach 80-tych skończył się boom na tego typu transporty, takie widoki należą do ogromnej rzadkości. A już tym bardziej z duńskimi rejestracjami, ciągnikiem wyposażonym w silnik Euro 6 i duńskim kierowcą.

Uwieczniona na zdjęciach ciężarówka to zaledwie roczne Volvo FH, połączone z chłodniczą naczepą marki Krone. Na tej ostatniej widać oznaczenia firmy Neptun Transport, ulokowanej w malutkim Hvidovre nieopodal Kopenhagi.  Wystarczy zaś tylko krótkie spojrzenie na ofertę tej firmy, a zdjęcie zamieszczone nad tekstem staje się jak najbardziej jasne. Dla przykładu, Neptun Transport okazuje się mieć stałego agenta na terenie Turcji oraz Iranu, specjalizując się w transporcie drogowym właśnie w tych kierunkach. Jeśli chodzi o Iran, Neptun Transport wozi tam zarówno ładunki drobnicowe, jaki całopojazdowe, organizując wyjazdy co tydzień i potrzebując na przewóz od 14 do 21 dni. Co więcej, na życzenie firma podejmuje się także transportów do byłych republik ZSRR, jak Tadżykistan, Kirgistan, czy też Gruzja, a do tego dochodzi też całych obsługa Bałkanów. W tym wszystkim firma chwali się też, że korzysta z duńskich podwykonawców, którzy zatrudniają duńskich kierowców. Jak na dzisiejsze czasy, rzecz to nieczęsta.

Warto też zwrócić uwagę na konfigurację tego pojazdu. Mamy tutaj bowiem układ osi 6×2, z trzecią osią wleczoną, po uniesieniu poprawiającą trakcję w trudnych warunkach. Jest to bardzo istotne w górskich terenach wschodniej Turcji oraz północnego Iranu, gdzie – jak wiemy ze wspomnień Pana Adama Frąckowiaka – zimy bywają wyjątkowo ostre. I choć od lat 80-tych warunki drogowe uległy tam ogromnej poprawie, to nadal trzeba liczyć się tam z pogodowymi problemami.

Poniżej: zdjęcia które wykonał Marco Reck

Poniżej: opisywane lub identyczne Volvo w kolejce do turecko-irańskiej granicy

Poniżej: uśpiony wulkan Ararat, około 4200 kilometrów od Kopenhagi

Poniżej: trzy zestawy Neptun Transport na wjeździe do Turcji