Robot „Ray” do transportu samochodów w fabryce Audi – kolejny sposób na przewozy bez kierowców

Sporo się ostatnio rozpisywałem o autonomicznych samochodach ciężarowych, która mają poradzić sobie na drogach także bez pomocy kierowców. TUTAJ jako pierwszy w Polsce informowałem o testowym konwoju trzech ciężarówek marki Scania, w których tylko jeden kierowca aktywnie kierował pojazdem, zaś TUTAJ prezentowałem ostatnio zyski, które korzystanie z częściowo bezzałogowych konwojów może przynieść firmom transportowym. Co natomiast pokażę dzisiaj? Dzisiaj autonomicznym bohaterem będzie specjalny robot o nazwie „Ray”, który służy do transportu samochodów osobowych.

Od lutego, w zakładach Audi w Ingolstadt prowadzone są testy, w ramach których dwa roboty samodzielnie transportują samochody z hali produkcyjnej do miejsca tymczasowego magazynowania. Następnie zabierają nowo wyprodukowane pojazdy i ustawiają je w porządku wg miejsca przeznaczenia tak, by pracownicy działu logistyki mogli załadować je na wagony. W ten sposób Audi przygotowuje się do zastosowania takich robotów na szeroką skalę, a ponadto sprawdza możliwości wykorzystania ich w kolejnych dziedzinach.

Pomysł z robotem o nazwie „Ray“ wymyśliła bawarska firma Serva Transport Systems, która w 2013 roku otrzymała za niego nominację do niemieckiej nagrody Deutscher Gründerpreis. Ray samodzielnie, autonomicznie się porusza i jest bardzo elastyczny w zastosowaniu. Składa się ze stelaża o długości sześciu metrów i szerokości trzech metrów, który za pomocą czujników ocenia pozycję i wymiary samochodu, po czym dostosowuje się do nich. Następnie robot ostrożnie łapie koła i podnosi samochód na wysokość do dziesięciu centymetrów. Specjalne oprogramowanie sterujące przydziela autu miejsce, na które Ray go odstawia. W ten sposób można szybko transportować samochody o długości do 5,3 m i tymczasowo je magazynować, co przyczynia się do oszczędności miejsca. Gdy zaś na placu zbierze się już wystarczająca pojazdów przeznaczonych do wysyłki do tego samego miejsca, robot przygotuje je do załadunku. Jak podkreślają przedstawiciele Audi, wszystkie te funkcje robota mają pozwolić na zwiększenie wydajności fabryki.

A tak Ray działa w praktyce: