Renault Trucks Defense przerobi dla wojska 3,7 tys. Fordów Everest, czyli Rangerów bez skrzyni ładunkowej

renault_trucks_ford_everest

Powyżej: tak ma wyglądać VLTP NP

Renault Trucks Defense, czyli firma kojarzona przede wszystkim z wojskowymi wersjami francuskich samochodów ciężarowych, zdobyła kontrakt na bardzo ciekawe zamówienie. Przewiduje ono przygotowanie dla francuskiej armii aż 3,7 tys. lekkich samochodów użytkowych, bazujących na pickupie, a jednocześnie mających nadwozie typu kombi. I co więcej, wspomnianym pickupem wcale nie będzie francuskie Renault Alaskan, jak wiele osób mogłoby się tutaj domyślać, lecz mowa tutaj o australijskim Fordzie.

Za bazę dla wojskowego pojazdu, oznaczonego jako VLTP NP, wybrano Forda Everest ze 150-konnym silnikiem 2.2 TDCi. Samochód ten nie jest oficjalnie dostępny w żadnym europejskim kraju, pozostając ofertą przede wszystkim na Australię (tam też go zaprojektowano) oraz kraje z dalekiej Azji, jak na przykład Indie, czy Malezja. Z drugiej jednak strony Everest jest niemalże bliźniaczy względem popularnego w Europie modelu Ranger, czyli średniej wielkości pickupa. Różnica jest taka, że w Evereście na typowo użytkowej ramie nie mamy osobnej szoferki i skrzyni ładunkowej, lecz jednolite nadwozie dla maksymalnie 7 osób. Coś podobnego prezentowałem już na przykładzie Chevroletów Tahoe oraz Silverado (TUTAJ).

A gdzie w tym wszystkim miejsce dla Renault Trucks Defense? Zadaniem tego producenta będzie wzięcie Everestów na warsztat, aby profesjonalnie wzmocnić w nich podwozie. Znaczącej modyfikacji ulegnie zawieszenie, a do tego dojdą wojskowe systemy informatyczne, elementy związane z łącznością radiową oraz miejsca na ręczną broń. Szacuje się, że ostatecznie ładowność wyniesie 900 kilogramów, podczas gdy DMC ma zostać zwiększone do 3,5 tony.

Dla podsumowania: francuska firma, należąca do Szwedów, weźmie na warsztat australijski samochód i przygotuje go do użytku we francuskim wojsku. Brzmi ciekawie 😉

Poniżej: cywilny Ford Everest oraz Ford Ranger

ford_everest_cywilnyford_ranger_2015

Poniżej: Sherpa, czyli bardziej typowy produkt Renault Trucks Defense

Sherpa Medium

Sherpa Medium