Renault T520 Evolution w „asfaltowej szarości”, na bogato i z licznymi dodatkami

Lakier zastosowany na tej ciężarówce został określony „asfaltową szarością”. Doskonale zgrywa się to z przeznaczeniem pojazdu, którym będzie przewożenie głównie elementów betonowych. Na tym jednak ciekawostki dopiero się rozpoczynają, gdyż Renault Trucks Gamy T Evolution w tak bogatym wydaniu naprawdę próżno szukać w całej Europie.

Tę wyjątkową ciężarówkę sprawiła sobie niderlandzka firma Preco, wyspecjalizowana właśnie w konstrukcjach z betonu. Samochód będzie jej służył do transportu na potrzeby własne, często realizując transport ponadnormatywny. A przy okazji miał też posłużyć za firmową wizytówkę, dlatego z listy opcjo wybrano większość większość dostępnych elementów i wszystko uzupełniono modyfikacjami, tak samo efektownymi, jak i funkcjonalnymi.

Na wyposażeniu znajdziemy między innymi wentylowany fotel kierowcy, obracany fotel pasażera, kuchenkę mikrofalową, czy niefabryczną tapicerkę ze skóry i alcantary. By chronić kierowcę przed zimnem i hałasem, w drzwiach zainstalowano podwójne szyby, natomiast o odpowiedni komfort jazdy zadba w pełni pneumatyczne zawieszenie. Przednie reflektory wykonano w technologii LED, co jest wyróżnikiem wersji Evolution, ale do tego dołożono też klasyczne dodatki oświetleniowe i dalekosiężną belkę pod zderzakiem. Jeśli natomiast chodzi o napęd, to zaoferuje on 520 KM, co jest najmocniejszą jednostką dostępną w tym modelu.

Z myślą o pracy w specjalistycznym transporcie, jest to ciągnik trzyosiowy, z układem 6×2 i trzecią osią wleczoną. Z tego samego powodu zamontowano krótką „wieżę” za tylną ścianą kabiny, umieszczając tam schowki na sprzęt sprzęt do mocowania ładunku. Pracę w tylnej części ułatwi też w pełni obudowany podest, wykonany z blachy ryflowanej. Kontrastowo polakierowano go na kolor zielony, ten sam lakier stosując przy okazji na piastach. Na koła założono naturalnie felgi aluminiowe, natomiast zderzak oraz tylne oświetlenie wykonano w tak zwanym norweskim stylu.

By dostarczyć tak skonfigurowany pojazd, doszło do współpracy kilku różnych przedsiębiorstw. Dla przykładu, tylną zabudowę wykonywała firma Vlastuin Truckopbouw, ta sama, która przerabia nowe Scanie na pojazdy z kabinami typu Torpedo. Dealer marki Renault Trucks, firma Harbers Trucks, skorzystał też zewnętrznego zakładu lakierniczego oraz tapicera. Wszystko po to, by klient przyjechał po odbiór zmodyfikowanego, w pełni gotowego pojazdu.