Renault T480 TC 4×2 do pracy z drewnem – pełna pneumatyka i autoryzowany tuning

W pełni pneumatyczne zawieszenia spopularyzowały się dzięki nadwoziom typu BDF oraz naczepom typu mega. W zamyśle było to więc rozwiązanie do typowo szosowego transportu, głównie w relacjach „od magazynu do magazynu”. Dzisiaj przybywa jednak przewoźników, którzy doceniają możliwość regulacji wysokości nadwozia w zupełnie innych warunkach, na przykład na trasach „z lasu do tartaku”. I właśnie taki pojazd możemy zobaczyć w dzisiejszym artykule.

Ten dwuosiowy ciągnik to Renault T480 TC High Sleeper, które w ostatnim czasie zostało dostarczone do firmy Transwald spod Międzychodu. Przewoźnik ten specjalizuje się w transporcie drewna, a prezentowany egzemplarz – choć konfiguracja zupełnie tego nie zapowiada – również będzie wykorzystywany w tego typu zleceniach. Pociągnie przy tym trzyosiową naczepę do drewna stosowego, z kłonicową zabudową leśnej marki Hydrofast. Co jednak ważne, będzie to naczepa bez własnego żurawia, a więc wszystkie zlecenia będą odbywały się w towarzystwie innych, bardziej wyspecjalizowanych pojazdów, również obecnych we flocie Transwald.

Szaro-czarny ciągnik wyjechał od dealera Nijwa w Pile i został zamówiony z uwzględnieniem usługi „01 Customized by Renault Trucks”, w ramach której francuski producent oferuje autoryzowane modyfikacje zewnętrzne. Stąd też wziął się atrakcyjny lakier pokrywający dodatkowe elementy nadwozia, indywidualne oklejenie, polerowane felgi, dachowe orurowanie z belkami LED oraz metalowa osłona podszybia. Gdy zajrzymy do wnętrza, lista opcji okazuje się też obejmować skórzaną kierownicę w nowym wzorze, podgrzewany i wentylowany fotel, dolne łóżko w komfortowej wersji, górne łóżko łamane w półkę, obrotowy fotel pasażera, obrotowy stolik oraz 24-calowy telewizor. Źródłem napędu jest 13-litrowy, 480-konny silnik z systemem turbo compound.

Jak natomiast ten atrakcyjny, w pełni ospojlerowany ciągnik ma poradzić sobie na drogach leśnych? Odpowiedzią jest wspomniana pneumatyka zawieszenia, którą uwzględniono także na przedniej osi, pozwalając tym samym na tymczasowe zwiększenie prześwitu. Co więcej, zastosowano tutaj specjalny moduł sterowania, dzięki któremu maksymalna prędkość na podniesionym zawieszeniu wzrosła z 10 do 30 km/h. Tutaj od razu też dodam, że taki układ zawieszenia jest obecnie promowany przez Renault Trucks właśnie z myślą o branży leśnej. Dotyczy to nie tylko dwuosiowych ciągników, które z założenia nie wjeżdżają w trudniejszy teren, ale też ciężkich podwozi z żurawiami. Można było to zobaczyć między innymi na targach Eko-Las 2023, o czym pisałem w następującym artykule: Dwa bardzo różne zestawy do lasu – 6×6 na resorach i 6×4 na pełnej pneumatyce

Autor zdjęć: Heniek Anielski